Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (18) Data wydania: 13.03.07

Pomnikowe historie

Trudno o bardziej kontrowersyjną formę sztuki niż miejskie pomniki.

Pomniki w mieście to temat często drażliwy. Pal sześć, jeśli zostały postawione przed wiekami – czas zabija ich ideologiczną wymowę.
No bo kogo dziś może razić w oczy na przykład widok kolumny maryjnej na środku rynku? Dziś chyba nikogo, natomiast w XVIII wieku była ona jak szpila kłująca w oczy mieszczan – protestantów. A najbliższa nam taka kolumna znajduje się w Raciborzu.

W chwili obecnej też nie jesteśmy wolni od pomnikowych kontrowersji. Najdobitniejszym przykładem są chyba postumenty przedstawiające Jana Pawła II. Podobno kosztują zbyt wiele, są niepotrzebne i przeczą słowom samego papieża: nie stawiajcie mi pomników! Rybniczanie tymczasem postąpili na odwrót – nie tak dawno temu przed bazyliką został ustawiony okazały postument przedstawiający papieża – Polaka. Czy słusznie? – moim zdaniem tak. Dla zdecydowanej większości mieszkańców papież był kimś ważnym, kogo cenili i szanowali. Pomnik takiego człowieka to swoiste wotum, które przetrwa długo – w odróżnieniu od nazw ulic, placów i osiedli. Te, bowiem, zmieniają się co kilkadziesiąt lat lub nawet częściej. Kto jest w stanie zagwarantować obecnym pokoleniom, że ich prawnuki nie będą chodzić po ulicach oznaczonych numerami? Tymczasem pomnik pozostanie. Pokryje się nobliwą patyną, „nabierze lat”, ale będzie świadczył o szacunku, jakim darzył Jana Pawła II Rybnik z początku XXI wieku.

Kiedy znany francuski rzeźbiarz, Auguste Rodin dostał zlecenie na zrealizowanie „Mieszczan z Calais” postanowił pójść w nieco inną stronę. Pomnik miał przedstawiać bohaterskich mieszkańców, którzy bronili swego miasta w czasie oblężenia. Zwykłych ludzi – rzemieślników, sklepikarzy. Rodin ustawił ich figury wprost na miejskim chodniku, bez podwyższeń, sztucznych barier. Współcześni mieszkańcy, kiedy załatwiają codzienne sprawy, mijają się ze swymi bohaterskimi przodkami, zwykłymi ludźmi z miasta Calais. Rybnik nie doczekał się jeszcze rzeźb na miarę Rodina, ma natomiast wielu „zwykłych” bohaterów. „Mieszczanie z Rybnika” wciąż na nich czekają...

Tomasz Ziętek