Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (27) Data wydania: 15.05.07

Sam pokonaj stres

Rozmowa ze Stanisławem Sucheckim, członkiem międzynarodowej organizacji Calivita International, propagującej zdrowy styl życia.

– Co składa się na podstawowe filary zdrowego życia?
– Najważniejszy jest ruch, właściwa dieta, suplementacja diety oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. O to wszystko możemy zadbać sami, co w dodatku prawie nic nie kosztuje w sensie materialnym.

– Dlaczego ruch wymienił Pan na pierwszej pozycji? Czy jest aż tak istotny?
– Podobno od starożytności mówią, że ruch może zastąpić każde lekarstwo, ale żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu. Nie potrzeba wyszukanych ćwiczeń, najprostszą jego formą jest szybki spacer. Należy iść z szybkością nie mniejszą niż 5,5 km na godzinę i nie krócej niż godzinę, bez przystawania po drodze. Na początku może się to wydawać trudne, ale jest do osiągnięcia dzięki wytrwałemu treningowi. Rośnie w wyniku tego wydolność krążeniowo-oddechowa. Szczególnie dla ludzi po zawale jest to bardzo dobry sport. Bardzo dobra jest też jazda na rowerze, tyle że niestety w Raciborzu prawie nie ma ścieżek rowerowych. Ktoś, kto nie ruszał się od dawna, powinien jednak zaczynać ostrożnie, aby ponownie przyzwyczaić swój organizm do wysiłku i stopniowo rozruszać całą maszynerię. Pamiętajmy, że nasze ciało jako całość i każda jego komórka z osobna, bardzo nie lubią gwałtownych zmian i mogą zareagować na nie buntem. Uprawianie ruchu przynosi korzyści w każdym wieku, ale tym większe,  im  stajemy się starsi, gdy przybywa nam tłuszczu w ciele, gdy następuje  zmniejszanie się siły mięśniowej, utrata masy kostnej, giętkości, spowolnienie przemiany materii  i  wydłużenie czasu reakcji.  Te niekorzystne objawy ruch znacząco minimalizuje a nawet im zapobiega.

– Jaką dietę Pan stosuje?
– W obiegu są ich setki. Spośród nich wybrałem dla siebie zgodną z grupą krwi. Jej zaletą jest to, że jest zróżnicowana, zalecane jest jedzenie produktów spożywczych ze wszystkich niemalże grup – roślinnych, zwierzęcych, ryb, z wyłączeniem tylko niektórych potraw. Kluczową sprawą w diecie zgodnej z grupą krwi jest pojęcie lektyny. Są to białka, które spożywane w jakimś pokarmie przez dłuższy czas, wywołują stany chorobowe. Występuje tu analogia do grup krwi: gdyby w czasie transfuzji podać krew niezgodną z grupą biorcy, wystąpi reakcja immunologiczna. W przypadku pokarmu nie jest ona tak gwałtowna, ale powolna, wieloletnia. 

– Czy suplementacja jest niezbędna?
– W związku z tym, że spożywamy coraz więcej produktów silnie przetworzonych oraz pochodzących z pól o bardzo intensywnej uprawie, mają one zubożony skład mineralno-witaminowy. Żeby pozyskać te same wartości odżywcze, należałoby zjadać co najmniej 2 kg warzyw i owoców codziennie. Bardzo mało ludzi jest w stanie temu sprostać, jest zatem tylko jedna alternatywa – suplementacja naturalnymi witaminami i minerałami, pozyskiwanymi z roślin i ryb.  Na dzień dzisiejszy najlepiej poznane i przebadane są następujące:  witamina C, witamina E, koenzym Q10, kwas foliowy, selen, cynk i magnez.  Suplementy naturalne trudno jest przedawkować, są łatwo przyswajalne i w zdecydowanej większości nie powodują skutków ubocznych.  Bardzo dobrą opinię ma witamina C z owoców dzikiej róży, gdyż jako „zanieczyszczenie” z reguły zawiera ona niezwykle cenne dla ludzkiego zdrowia bioflawonoidy.  Gdy zaś  chodzi o minerały  to najlepiej przyswajalne  są te chelatowane.

– Stres towarzyszy nam coraz częściej. Jakie wypróbowane metody radzenia sobie z nim Pan by polecał?
– Prawdą jest, że coraz więcej ludzi pracuje w warunkach silnego stresu. Wiąże się to z nowym zjawiskiem w Polsce powojennej – silną rywalizacją. Eliminowane są osoby słabsze, mniej zaradne. Trwa walka o utrzymanie stanowiska pracy. Stres jest uważany za jedną z przyczyn powstawania chorób. Gdy człowiek jest nim obciążony, pojawiają się kłopoty ze snem. Gdy taka sytuacja się przedłuża, zaczynamy cierpieć na syndrom ciągłego zmęczenia. Spada odporność nie tylko psychiczna, ale i immunologiczna organizmu. Przydają się zatem techniki, służące szybkiemu zasypianiu. Należy mieć do wydarzeń własnego życia dystans, nie angażować się zbyt mocno. Niezwykle ważne jest, żeby sobie uświadomić, że w życiu każdego z nas są „doły i góry”. Są różne techniki radzenia sobie ze stresem. Warto polubić siebie, zaakceptować, ćwiczyć uśmiech, bo nie tylko to, co wypływa z naszego wnętrza widać na twarzy, ale i odwrotnie – jeśli postaramy się o uśmiech i pogodną twarz, poczujemy się lepiej psychicznie. Chociaż stres jest stanem naturalnym, a wręcz niezbędnym do życia, nadmierny lub źle opanowany może pociągać przedwczesne starzenie się, a także wzmożoną produkcję wolnych rodników.  Kontrola nad stresem polega przede wszystkim na umiejętności jego rozładowania, tak aby w naszym życiu nie zajmował za dużo miejsca. 

Oto kilka technik radzenia sobie z nim:

  • Utrzymywanie właściwego rytmu oddychania. Ludzie zestresowani oddychają zazwyczaj płytko i za szybko, tylko górną częścią klatki piersiowej. Pociąga to za sobą  poważne niedotlenienie organizmu. Ludzie dotknięci taką sytuacją, najczęściej w ogóle jej nie zauważają, a tym bardziej nie robią niczego aby  kontrolować głębokość swojego oddechu. Im częściej będziemy skupiać się na własnym oddychaniu i podejmować różne ćwiczenia,  tym większa jest szansa, że wejdzie to nam w nawyk.
  • Świadomie należy starać się unikać nadmiernie stresujących sytuacji i obowiązków. Największym źródłem stresu jest nieustanny pośpiech i poczucie ustawicznej gonitwy za umykającym czasem.
  • Codziennie należy wygospodarować sobie odrobinę czasu, tylko dla siebie. Podczas bardzo uciążliwego stresu można posiłkować się suplementami witaminowymi zawierającymi szczególnie  witaminy naturalne  z grupy B.  Dobre wyniki dają  także różne zioła,  a szczególnie wyciąg z pewnej azjatyckiej rośliny o nazwie różaniec górski (łac.Rhodiola rosea).

Rozmawiała Ewa Halewska