Jedni z pierwszych
Rybnicka komenda, jako jedna z pierwszych zdecydowała się na wdrożenie nowatorskiego programu komputerowego.
Grube, opasłe zeszyty zastąpił komputer. Elektroniczna Książka Służby Dyżurnego w rybnickiej komendzie działa już ponad pół roku. Niewielki program to prawdziwa rewolucja w policji. Komenda miejska w Rybniku jako jedna z pierwszych odważyła się zastosować program u siebie. Dziś z EKSD korzysta niemal cały Śląsk, a kolejne komendy wojewódzkie zastanawiają się nad wprowadzeniem jej u siebie.
- System zastąpił dwie wcześniej prowadzone książki, czyli Rejestr Interwencji oraz Książkę Wydarzeń. Teraz dane mamy w formie elektronicznej i dyżurny wpisuje tam potrzebne informacje, począwszy od telefonicznego zgłoszenia aż do zakończenia interwencji. System przypomina o wywołaniu policjanta przez radio, gdy ten nie zgłasza zakończenia interwencji. Wiemy na przykład, że coś mogło mu się stać - mówi Aleksandra Nowara z rybnickiej policji.
System pomaga także w tworzeniu policyjnych statystyk. Właśnie za jego pomocą wytypowano miejsca, w których mają zostać zainstalowane kamery monitoringu. Policja już ma wytypowane kolejne zagrożone miejsca, które zostaną objęte monitoringiem. Teraz wszystko zalezy od urzędu. Pod uwagę bierze się dwa miejsca: Boguszowice i osiedle Nowiny. - Praca rzecznika także stała się łatwiejsza, możemy szybko odnaleźć dane zdarzenie po ulicy czy nazwisku. Każde nowe zdarzenie od razu pojawia się na ekranie. Dzięki temu możemy o najważniejszych wydarzeniach na bieżąco informować media - wyjaśnia Aleksandra Nowara.
Twórcą nowatorskiego programu jest Damian Rok z Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach. Program cały czas się rozwija dzięki samym policjantom, którzy zgłaszają na bieżąco swoje pomysły i uwagi. Jest ich tyle, że można śmiało powiedzieć, że EKSD tworzą wszyscy śląscy policjanci.
Adrian Czarnota