Serial o szkole i to po angielsku
G3 to szkoła schowana między blokami na ul. Śląskiej w Chwałowicach. Na pozór zwykła, podobna do innych osiedlowych szkół. A jednak dzieje się tutaj znacznie więcej, niż w niejednej, większej szkole.
A wszystko to dzięki projektom, realizowanym w ramach dwóch europejskich programów eTwinning i Socrates Comenius.
Niedawno do szkoły zawitali goście z Francji, Turcji, Grecji i Włoch oraz z Radomia. Przyjechali uczniowie i nauczyciele ze szkół, które wraz z chwałowickim gimnazjum kończą kolejny projekt w ramach programu Socrates Comenius. Gospodarze przywitali ich bardzo ciepło. Na ich cześć wydali przyjęcie pod wdzięczną nazwą „Welcome Party". Zaprosili także dobroczyńców szkoły, władze miasta oraz przedstawicieli społeczności lokalnej. Były występy, konkursy, karaoke, a na koniec biesiada i wielkie grillowanie z rodzinami, które gościły w swoich domach Europejczyków. Przy okazji gimnazjaliści oczywiście ćwiczyli język angielski. - Nasze gimnazjum już po raz drugi bierze udział w programie Socrates Comenius, a w bieżącym projekcie, który nosi tytuł „Zrozumienie inności - efektywna komunikacja" pełni funkcję koordynatora - mówi Ewa Tyl, współkoordynatorka programu Socrates Comenius. Koordynatorem jest historyk, Marek Franusiak. W tym roku uczniowie wszystkich szkół pracowali nad sposobami rozwiązywania konfliktów między młodzieżą a dorosłymi. - Nakręciliśmy film, w którym pokazaliśmy konflikty pomiędzy dorosłymi a młodzieżą - dodaje Ewa Tyl.
Szkoła w odcinkach
Oprócz programu Socrates Comenius, G3 prowadzi też współpracę z Czechami w programie eTwinning, którego koordynatorem z ramienia szkoły jest Wojciech Wasylko, anglista, a zarazem ambasador programu eTwinning na województwo śląskie. I właśnie w minionym tygodniu do Chwałowic przyjechali Czesi. - W ubiegłym roku razem ze szkołą w Opawie realizowaliśmy projekt „Problemy środowiska naturalnego na Śląsku - przyczyny i kuracje" i za realizację tego projektu zdobyliśmy pierwsze miejsce w kategorii wiekowej od 13 do 15 lat - mówi Wojciech Wasylko. W tym roku zgłosili do konkursu kolejny projekt, a jest to film kręcony w języku angielskim razem ze szkołą w czeskich Neratovicach (25 km od Pragi). Film ten opowiada o szkolnych problemach. Do końca tego roku szkolnego ma powstać sześć odcinków. - Cała zabawa polega na tym, że kręcimy kolejne odcinki na przemian z Czechami. Zrobiliśmy pierwszą część i wysłaliśmy do czeskiej szkoły z zadaniem, żeby oni dokręcili dalszą część - relacjonuje Wojciech Wasylko. W ramach tego projektu delegacja z G3 w maju gościła w partnerskich Neratovicach oraz Pradze, gdzie przyjął ich ambasador Polski oraz konsul RP.
Nauczyciele z powołania
Warto dodać, że obecnie Śląsk jest drugim w Europie regionem, gdzie jest najwięcej realizowanych projektów w ramach eTwinning. Oczywiście na to wszystko, zarówno nauczyciele jak i uczniowie, poświęcają sporo czasu. Stosy dokumentacji, nieprzespane noce, wiele pracy. Dzięki temu życie w G3 jest bogate i płynie szybkim nurtem. Nie ma czasu na nudę. - Cóż, jesteśmy nauczycielami z powołania - śmieją się chwałowiccy wychowawcy.
Iza Salamon