Wielkie święto plonów w naszym regionie
Kuźnia Raciborska
2 września swoje święto plonów obchodzić będzie Kuźnia Raciborska. Gospodarzem dożynek gminnych będzie Ruda Kozielska. O godz. 9.00 odbędzie się zbiórka delegacji i ustawienie korowodu dożynkowego przy ul. Raciborskiej, skąd pół godziny później wyruszy do Domu Strażaka. O godz. 10.00 przed Domem Strażaka odprawiona zostanie msza dziękczynna, a o 12.00 odbędzie się obiad dla zaproszonych gości. O godz. 12.45 nastąpi przemarsz na boisko przy ul. Sportowej, gdzie o godz. 13.30 rozpocznie się część artystyczna imprezy. Wystąpią mażoretki, a dla najmłodszych przygotowano Klaunolandię, czyli widowisko zespołu Hanuta. Od godz. 16.00 do 18.00 potrwają występy gminnych zespołów dziecięcych a także skecze Janusza Benesza. W tym czasie zaplanowano też pokaz starodawnych żniw. O 18.00 wystąpi Karpowicz Family, a na 20.00 planowany jest koncert zespołu Bajery. Imprezę zakończy zabawa taneczna.
Rudnik
2 września odbędą się też dożynki gminne w Rudniku. O 10.30 uczestnicy zbiorą się przed Urzędem Gminy, skąd wyruszą do kościoła parafialnego, gdzie o godz. 11.00 odbędzie się msza dziękczynna. Na godz. 14.00 zaplanowano przemarsz korowodu, a 40 minut później uroczyste otwarcie dożynek. Następnie odbędzie się przekazanie bochna chleba. W części artystycznej przewidziano występ kapeli muzycznej oraz zespołu tanecznego. Na scenie zaprezentuje się też kabaret dla dzieci i młodzieży. Jedną z atrakcji będą pokazy fakirów. O godz. 18.00 wystąpi „Piwnica pod Baranami”, a o 19.30 rozpocznie się zabawa taneczna.
Nędza
Na 9 września planowane są dożynki gminne w Nędzy. Ich gospodarzem będą w tym roku Babice. Rozpoczną się mszą św. o godz. 9.30 w miejscowym kościele. O 13.30 ze skrzyżowania ulic Rudzkiej i Wiejskiej wyruszy korowód dożynkowy z orkiestrą dętą KWK Rydułtowy Anna. Na placu przed budynkiem OSP odbędzie się festyn. Przed publicznością zaprezentuje się m.in. kabaret Antyki z Szymocic. O podniebienia gości zadbają panie z Mniejszości Niemieckiej, które przygotują ciasta. Wieczorem odbędzie się zabawa taneczna. Jedną z atrakcji będzie organizowany już po raz czwarty Dożynkowy Bieg na Łyżworolkach o Puchar Wójta Gminy Nędza, który odbędzie się 8 września. Start planowany jest na godz. 16.00 przy Szkole Podstawowej w Ciechowicach. Uczniowie klas I–III szkoły podstawowej mają do pokonania 400 m, klasy IV–VI 1000 m, gimnazjaliści pobiegną 3000 m, kobiety – 7000 m, a mężczyźni 21000 m.
Kornowac
W Kornowacu nie organizuje się dożynek gminnych. Od lat natomiast sołectwa przygotowują swoje święta plonów. I tak w tym roku świętowanie rozpoczyna Rzuchów – 26 sierpnia. W następną niedzielę odbędą się dożynki parafialne organizowane przez sołectwa Pogrzebień i Kornowac. – Korowód dożynkowy wyruszy spod Gimnazjum w Kornowacu. Następnie przejdzie ulicami Starowiejską, Zacisze, Pamiątki, Brzeską. Część oficjalna odbędzie się przy Oratorium w Pogrzebieniu. Na wieczór planowana jest zabawa taneczna – mówi Regina Niestrój, sołtys Kornowaca. 9 września odbędą się dożynki w Kobyli.
Krzyżanowice
Organizatorem powiatowych dożynek będzie w tym roku Zabełków. Odbędą się 15 i 16 września. W sobotę obchody rozpoczną występy orkiestry, pokazy sprzętu rolniczego. Wieczorem wystąpi kabaret, a na boisku LKS-u odbędzie się zabawa taneczna. W niedzielę, starościna Maria Staś i starosta Ireneusz Derkowski zapraszają na godz. 11.30. Odbędzie się uroczysta msza z poświęceniem wieńców dożynkowych, a następnie o 14.15 korowód przemaszeruje na stadion sportowy, by o 15.00 przekazać władzom gminy dożynkowy chleb. Od godziny 15.30 rozpocznie się festyn. Będzie można zobaczyć występy dzieci i młodzieży, mażoretek i grupy Tworkauer Eiche. O godz. 18.30 na scenie wystąpi Mirosław Szołtysek i Wesołe Trio. Na zabawę taneczną organizatorzy zapraszają na godzinę 20.00.
Pietrowice Wielkie
Mieszkańcy gminy Pietrowice Wlk. dożynki świętować będą 1–2 września w Krowiarkach. W sobotę, o godz. 18.00, organizatorzy zapraszają na zabawę taneczną z zespołem Duet. W niedzielę dożynkowy korowód wyruszy o godz. 10.00 spod budynku OSP na uroczystą mszę, która rozpocznie się o godz. 11.00. Przekazanie dożynkowego chleba przewidziane jest na godz.12.15. W programie festynu starościna Teresa Szuba i starosta Tomasz Fiegler zapraszają na występy dzieci i młodzieży, orkiestry dętej, zespołu pieśni i tańca Gilowanka. O godz. 15.30 wystąpi kapela Józka Poloka, a po niej na godz. 16.30 Piotr Scholz z śląską biesiadą. Gwiazda wieczoru, Toby z Monachium, znany już mieszkańcom powiatu raciborskiego, zaśpiewa o godz. 18.30. Od 19.30 do tańca przygrywać będzie zespół Standard. Dodatkowymi atrakcjami będą: wesołe miasteczko, swojskie ciasto i kiełbaski oraz zuska.
Krzanowice
Dożynki w gminie Krzanowice odbędą się 1–2 września w Wojnowicach. W sobotę święto plonów rozpocznie się o godz. 19.00 zabawą taneczną. Przygrywać będzie zespół Kwaśnica Bavarian Show. Niedzielna uroczysta msza odprawiona zostanie w miejscowym kościele o godz. 11.00. Na godz. 14.00 zaplanowano przemarsz korowodu dożynkowego. Między 15.00 a 15.30 przed remizą OSP nastąpi uroczyste przekazanie chleba dożynkowego. Od 15.30 do 17.00 trwać będą występy dzieci i młodzieży szkolnej, a następnie zaśpiewa Agnieszka Błońska. Zabawa taneczna rozpocznie się o godz. 17.30. W programie przygotowano wiele atrakcji, m.in. loterię fantową, w której jak mówią starościna Rita Kupka i starosta Jerzy Lodzik, przewidziane są ciekawe nagrody.
#nowastrona#
Pszów
Tegoroczne dożynki będą trwały tutaj dwa dni. W sobotę 25 sierpnia w ramach obchodów święta plonów o godzinie 17.00 na boisku LKS Naprzód w Krzyżkowicach rozegrany zostanie mecz piłki nożnej pomiędzy drużyną policjantów i strażaków z Pszowa. Po nim około godziny 18.00 rozpocznie się zabawa taneczna, którą poprowadzi zespół Melorytm. Z kolei w niedzielę 26 sierpnia obchody rozpocznie msza święta o godzinie 10.30 w Bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Nabożeństwo uświetni występ chóru Cecylia. O godzinie 15.00 wyruszy korowód dożynkowy. Przejedzie z rynku ulicami: Traugutta, Sikorskiego, Krzyżkowicką, Kolberga. W związku z tym wystąpią utrudnienia w ruchu. Główne uroczystości święta plonów odbędą się podobnie jak w sobotę na boisku LKS Naprzód 37 w Krzyżkowicach. Tutaj o godzinie 17.00 rozpocznie się program artystyczny, podczas którego zaprezentuje się m.in. zespół Pszowiki, grupa Barbados i kapela Śląskie Hajery. Dożynki zakończy zabawa taneczna o godzinie 20.30, którą poprowadzi zespół Remedium.
Gorzyce
Święto plonów odbędzie się 26 sierpnia na terenach Wiejskiego Domu Kultury w Czyżowicach. O godz. 11.00 w kościele pw. Chrystusa Króla w Czyżowicach rozpocznie się uroczysta msza dożynkowa. Formowanie korowodu dożynkowego przy ul. Wiejskiej przewidziane jest na godzinę 14.00. Pół godziny później korowód przejdzie na plac dożynkowy do WDK Czyżowice, gdzie około 15.30 nastąpi uroczyste poświęcenie i przekazanie chleba dożynkowego. W tegorocznej zabawie wezmą udział zespoły „Przygoda”, „Wędrowne Gitary” oraz Mirosław Szołtysek z zespołem „Wesołe Trio”. Do tańca zagrają także „Atlantis” i „Tatuash”.
Mszana
Dożynki rozpoczną się tutaj 26 sierpnia o godz. 9.00 od mszy w kościele pw. św. Jerzego. Jedna część korowodu wyruszy o godz. 13.00 spod posesji p. Tlołka w Połomi, druga godzinę później spod OSP w Mszanie. Połączą się w Mszanie na skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Moszczyńskiej. Wszyscy uczestnicy przejadą ulicami 1 Maja i Ks. Tuskera do WOKiR w Mszanie. Tutaj wystąpią zespoły: „Mszanianka” i „Połomianka” oraz połączone orkiestry z Mszany i Połomi.
Radlin
Wyjątkowo tegoroczne święto plonów odbędzie się w sobotę 1 września, bowiem w niedzielę w Radlinie odbędzie się festyn rekreacyjny „Pożegnanie lata 2007”. Dożynki o godz. 13.00 rozpocznie msza w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Głożynach. Dwie godziny później odbędzie się uroczysty przejazd korowodu dożynkowego z Radlina–Biertułtów, przez ulice Sienkiewicza, Rogozina, Rymera, Reymonta na parking przy strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej na Głożynach. W związku z tym wystąpią utrudnienia w ruchu samochodowym. Przy OSP o godz. 16.00 odbędzie się otwarcie części oficjalnej dożynek. Wystąpi m.in. Orkiestra Dęta KWK „Marcel” oraz tatarski zespół folklorystyczny „Jorgusie”. Dożynki zakończą się zabawą taneczną.
Wodzisław
Tutaj dożynki odbędą się najpóźniej, bo dopiero 23 września. Będą miały charakter powiatowy. Rozpocznie je msza odprawiona w południe w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zawadzie. Korowód dożynkowy ruszy z kolei o godz. 15.00. Przejedzie ul. Oraczy, Paderewskiego, Długą, Konwaliową i Młodzieżową. Oficjalna cześć imprezy odbędzie się na boisku miejscowego Naprzodu Zawada. Wystąpi m.in. ZPiT „Vladislavia” oraz kapela Józefa Poloka.
Lubomia
Tegoroczne dożynki gminne odbędą się 9 września w Nieboczowach. Rozpoczną się mszą świętą o godzinie 10.45. Około 13.30 zacznie formować się korowód dożynkowy, który przejdzie na boisko sportowe w Nieboczowach. O godzinie 16.00 rozpoczną się występy artystyczne. Wystąpi zespół „Easy” oraz Mirosław Szołtysek. Zabawiać będzie także „Cameleon Show”, który wcielać się będzie na scenie w gwiazdy muzyki pop.
Marklowice
Tutaj mieszkańcy będą się bawić 2 września. W obu kościołach odbędą się uroczyste msze święte w intencji rolników. Na 13.00 zaplanowano zbiórkę do korowodu przy ul. Janowickiej (plac przed „Zameczkiem”). Przejazd ul. Wyzwolenia, Krakusa, Szymanowskiego, Goplany, Wyzwolenia. Tradycyjnie uczestnicy dotrą na plac za budynkiem Urzędu Gminy. O godz. 15.30 rozpoczną się uroczystości dożynkowe. Odbędzie się m.in. wyścig koni mechanicznych i pociągowych (godz. 16.30). Wystąpi kapela bawarska, kabaret Jacka Pietrzaka, a ok. godz. 20.30 rozpocznie się finał dożynkowego turnieju piłki nożnej pięcioosobowej o „Puchar Wójta Gminy Marklowice”.
Godów
W tym przypadku nie odbędą się gminne dożynki. Ich organizacji zaprzestano po katastrofalnej powodzi w 1997 roku. Do tej pory nie znaleźli się chętni, którzy zawiązaliby komitet organizacyjny i wznowili organizację tradycyjnych dożynek. Godów pozostaje jedyną gminą wiejską powiatu wodzisławskiego bez dożynek. Mieszkańcy liczą na władze gminy, władze liczą na mieszkańców a efekt jest taki, że dożynek jak nie było tak nie ma. Od kilku lat wszyscy zadowalają się organizowanymi przez poszczególne sołectwa. W tym roku najbardziej uroczyste mają się odbyć w Krostoszowicach 9 września w Ośrodku Sportów Konnych. Ich organizatorem jest miejscowa parafia, której pomagają członkowie stowarzyszenia „Mustang”.
#nowastrona#
Korona żniwna
Wojnowice. Kształt korony jest niezmienny od zamierzchłych czasów. Do lat 90 przygotowywały ją co roku te same kobiety. Później tradycją stało się, że każdego roku za wykonanie korony odpowiedzialni są inni ludzie. W obecnym nad koroną trzymają pieczę gospodarze: Konrad Badziura oraz Marian Kubiczek. Znajdą się na niej głównie zboża: pszenica, owies, jęczmień, żyto. Do przyozdobienia służyć będą m.in. kukurydza, jabłka oraz bukiet z polnych kwiatów.
Zabełków. Koronę przygotowują co roku panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Organizacja ta liczy sobie ok. 30 kobiet. Korona zostanie wykonana głównie ze zbóż i kukurydzy. Ciekawostką będzie obecność lnu, który został przywieziony na tę okazję aż spod Opola.
Krowiarki. Od ok. 8 lat Renata Bulak – członkini Rady Sołeckiej zajmuje się przygotowaniem korony. Tradycyjnie jak w latach ubiegłych, tak również w tym w jej skład wchodzić będą różne zboża, m.in. pszenica i żyto, płody rolne oraz bukiet polnych kwiatów. – Nie każdy potrafi wykonać koronę żniwną, dlatego od lat zajmuje się tym ta sama osoba – mówi sołtys Krowiarek – Zdzisław Kozub.
Plony
Wojnowice. Pierwsza datowana msza z podziękowaniami za żniwa miała miejsce 16 października 1887 r. Od lat 50 odbywają się dożynki we wrześniu.– Dożynki organizujemy w celu podtrzymania tradycji. Społeczeństwo Wojnowic wykazuje duże zaangażowanie w tym przedsięwzięciu. Warto dodać, że od roku 1987 do 2005 odbywały się tylko msze dożynkowe, bez festynów – relacjonuje sołtys Wojnowic Tadeusz Kulesza. – W tym roku zbiory były dobre i dobrej jakości. Wyjątkowo wcześnie, bo 27 lipca było już po żniwach – relacjonuje Alfred Kramarczyk, który gospodaruje na 48 hektarach pola. Plony były wyjątkowo zadowalające – dodaje starościna dożynek Rita Kupka, uprawiająca na polu pszenicę, kukurydzę i ziemniaki.
Zabełków. Gmina Krzyżanowice nie może narzekać na plony i jakość zboża. Oby zawsze były takie, a nie gorsze – życzy sobie starosta dożynek Ireneusz Derkowski (na zdjęciu). Jest właścicielem 90 hektarów pola. Jego specjalizacją są: pszenica, rzepak, buraki cukrowe i mleko. Nikt z rolników nie narzekał na słabe plony, należały one do udanych – potwierdza sołtys Zabełkowa – Marian Studnic, który udostępnia gospodarzom 8 hektarów swojego pola, na którym głównie uprawiane jest zboże i kukurydza.
Krowiarki. – Plony były w tym roku bardzo dobre. Dzięki sprzyjającej pogodzie, już wiosną ruszyła wegetacja, dzięki temu wyjątkowo wcześnie było po żniwach – relacjonuje Piotr Wilczek. Na 52 hektarach pola uprawia zboże – m.in. pszenicę, jęczmień, rzepak.
e.Ż/A.W./B.S./N.W.