Tajemnicza para
O kim mowa? O pomniku tańczącej pary, który zdobi skwerek przed chwałowickim ośrodkiem kultury. Trudno uznać go za wybitne dzieło sztuki, ale nie jest też niechlubnym przykładem minionej epoki.
Być może historia tej pary nie należy do najbardziej interesujących. Lecz trudno to ocenić, gdy niewiele o niej wiadomo. – Została sprowadzona najprawdopodobniej pod koniec lat 60–tych – twierdzi Hubert Rupik, zastępca przewodniczącego zarządu dzielnicy Chwałowice, emerytowany pracownik tutejszej kopalni.
Choć interesuje go historia jego małej ojczyzny, to przyznaje, że niewiele więcej wie o pomniku. – Jego kupno zainicjowała rada zakładowa, a sfinansowała kopalnia – przypuszcza. Niestety ani on, ani jego znajomi, którzy pracowali wówczas w kopalni, nie pamiętają skąd sprowadzono posąg. – Nie wzbudził wtedy większych emocji. Może dlatego nie utkwiło nam w pamięci więcej szczegółów. Któregoś dnia pojawił się i stoi do dziś – podsumowuje mieszkaniec Chwałowic. Przypomina też, że zakłady pracy kupowały kiedyś wiele tego typu dzieł, które nierzadko powstawały na zamówienie. Czy tańcząca para z Chwałowic to przykład masowej produkcji, czy raczej rzadki egzemplarz? Niestety, brakuje odpowiedzi. – Może czytelnicy „Tygodnika Rybnickiego” pomogą zebrać więcej informacji – wyraża nadzieję Hubert Rupik.
(bea)