„Rozkładzik” masz w kieszeni
Czekanie na autobus nie należy do rzeczy przyjemnych, zwłaszcza gdy ten ucieknie nam sprzed nosa. Pamięć również bywa zawodna. Sposób na to znalazł Maciej Maniara z Rybnika, twórca „Rozkładziku” na telefony komórkowe.
Wklepał godziny
– Mój program to nic innego jak prosta aplikacja napisana w tzw. języku java. Tę funkcję mają obecnie chyba wszystkie telefony na rynku. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową i pobrać niewielki program na komórkę. Cała operacja trwa zaledwie kilku minut – zapewnia twórca programu.
„Rozkładzik” jest dostępny w internecie już kilka miesięcy, jednak dopiero od 1 sierpnia można pobrać jego zaktualizowaną wersję.
– Było mi dość łatwo napisać taki program, bo jestem informatykiem. Dopiero gdy obroniłem pracę dyplomową, znalazłem czas na dokończenie programu. Aktualizacja to dość żmudna robota. Wklepywanie wszystkich godzin zajęło mi prawie dwa tygodnie – tłumaczy rybniczanin.
Na dwieście komórek dziennie
Maciej przyznaje, że nie próbował zainteresować rybnickiego Zarządu Transportu Zbiorowego swoim „wynalazkiem”.
– Władze ZTZ chyba raczej nie są zainteresowane tym, mimo iż nic ich nie kosztuje. Urząd Miasta pomógł mi zamieszczając informacje o programie na stronie internetowej miasta. Dzięki temu ilość ściągnięć „Rozkładziku” z internetu wzrosła z dwóch do dwustu ściągnięć dziennie – mówi młody informatyk.
Inni też chcą
Komórkowy rozkład jazdy jest całkowicie darmowy. Cały koszt, jaki ponosi osoba ściągająca program, to opłata za połączenie z internetem. Po ściągnięciu i zainstalowaniu na telefonie korzystanie z rozkładu jest całkowicie darmowe. Nie oznacza to jednak, że Maciej nie chce na tym zarobić. – Mogę zdradzić, że jedno ze śląskich miast jest zainteresowane wprowadzeniem komórkowego rozkładu jazdy. Padają już propozycje finansowe. Rybnicki „Rozkładzik” będzie cały czas rozwijany. Wkrótce pojawią się nowe funkcje. Myślę też o stworzeniu internetowego rozkładu jazdy, bo ten na stronach ZTZ woła o pomstę do nieba – mówi Maciej Maniara.
Program zawiera m.in. funkcję wyszukiwania przystanków i linii. Automatycznie też pobiera z telefonu aktualną datę i godzinę, dzięki czemu wskazuje najbliższe kursy.Program można pobrać ze strony internetowej autora programu www.rozklad.rybnik.pl. Znajduje się tam również szczegółowa instrukcja obsługi oraz porady jak pobrać aplikację na telefon.
Adrian Czarnota