Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (42) Data wydania: 27.08.07

Nie ma kasy za kolektory

Nikt w Urzędzie Miasta nie podziela ekologicznego entuzjazmu Kazimierza Wencławka.

W Rybniku łatwiej zmodernizować starą, kopcącą kotłownię niż przestawić dom na system odnawialnych źródeł energii.

Siedem lat temu Kazimierz Wencławek z Rybnika wprowadził się z rodziną do swojego nowo wybudowanego domu. Od początku nie bał się eksperymentów i przewidział w konstrukcji domu miejsce na kolektory słoneczne. Zamontował je jednak dopiero w ubiegłym roku, gdy ceny takich systemów spadły.
 – Kiedyś takie ogrzewanie to była abstrakcja. Mówiło się o tym jak o jakiejś kosmicznej technologii. Sam system też kosztował niebagatelne pieniądze. Teraz to się upowszechniło. W samym Rybniku jest już kilka firm, które montują takie urządzenia. Zacisnąłem pasa i wydałem około dziesięciu tysięcy na kolektory, licząc na jakikolwiek zwrot z magistratu – tłumaczy pan Kazimierz.

Inni zwracają pieniądze

Rybniczanin był niemal pewny, że Rybnik jako miasto stawiające na ekologię, dofinansuje jego kolektory. Inne miasta, m.in. Gdańsk, zwracają od 30 proc. kosztów inwestycji do nawet 50 proc. – W grudniu zeszłego roku wysłałem do Adama Fudalego, prezydenta miasta, pismo z prośbą o dofinansowanie systemu ogrzewania wody i wspomagania centralnego ogrzewania. Miesiąc później otrzymałem odpowiedź odmowną. Moja instalacja nie była wykonana przed 1995 rokiem i nie kwalifikuje się do dopłat – pokazuje dokumenty pan Kazimierz. Takie zarządzenie wtedy obowiązywało. Obecnie granica ta przesunęła się do 2002 roku.

U nas brakuje uchwały

Instytut Energii Odnawialnej, w którym Kazimierz Wencławek szukał poparcia, był bardzo zdziwiony brakiem takiego dofinansowania w Rybniku. Czy nasze miasto uznaje tylko tradycyjne instalacje na olej, koks czy energię elektryczną? Specjaliści przyznali, że Rybnik jest na szarym końcu pod względem dofinansowania takich przedsięwzięć. Na wiosnę władze miasta zaczęły zapewniać, że na sesję Rady Miasta zostanie przygotowana specjalna uchwała umożliwiająca dopłaty do takich systemów. Ale uchwały jak nie było, tak nie ma.
– Wiemy, czym ludzie palą zimą w piecach i jaka jest jakość powietrza na osiedlach jednorodzinnych. Wielu moich znajomych czeka na dofinansowanie z gotowymi kolektorami a dwa razy tyle czeka na zmianę przepisów. Gdy będzie uchwała, od razu rozpoczynają montaż urządzeń – dodaje rybniczanin.

Nie podzielają entuzjazmu

Koszty poniesione przez pana Kazimierza mają się zwrócić po około pięciu latach. Właściciel bierze poprawkę, że potrwa to trochę dłużej, ale wydajnością jest bardzo mile zaskoczony. Instalacja nie tylko podgrzewa wodę w mieszkaniu, ale również wspomaga ogrzewanie centralne. Co ciekawe, dzięki próżniowej konstrukcji samych kolektorów, system działa również w zimie. Wraz z kominkiem koszty opału w zimie zmniejszają się do minimum. Niestety, nikt w magistracie nie podziela ekologicznego entuzjazmu pana Kazimierza.

Adrian Czarnota