Sen o jedwabiu w cieniu chińskiej morwy
Morwy to niewielkie drzewa z owocami przypominającymi wielkie jeżyny. Często dają się we znaki przechodniom brudząc chodnik swoim mięsistym i lepkim miąższem.
Morwa jest gatunkiem pochodzącym z Azji, a dokładniej ze środkowych i zachodnich gór Chin. Już trzydzieści wieków temu była wykorzystywana przez Chińczyków do produkcji jedwabiu.
Jedwab tak, hodowla nie
W Polsce jedwabniki (a co za tym idzie także morwy) pojawiły się po 1918 r. W 1924 roku założono w Milanówku pod Warszawą Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą – instytucję informującą polskich rolników o arkanach hodowli jedwabnika. Przed i po wojnie wiele organizacji popularyzowało hodowlę morw i jedwabników, sadząc je przy koszarach, szkołach, torach kolejowych. W Polsce hodowla jedwabników jednak się nie przyjęła.
Gaik morwowy na Paruszowcu
W Rybniku jest kilka miejsc, gdzie rosną morwy: na ul. Chrobrego, w okolicy, gdzie parkują samochody, a naprzeciwko sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 rośnie zgrupowanie najstarszych morw w Rybniku. Są to morwy odmiany czarnej. Kilka starych egzemplarzy tego drzewa możemy także znaleźć na ul. Mikołowskiej i przy II Liceum Ogólnokształcącym im. A. Frycza Modrzewskiego. Największe skupisko morw znajduje się w dzielnicy Paruszowiec, w okolicy placu zabaw na ul. Stawowej. Rośnie tam kilkanaście młodych, ok 10–12 letnich drzew z gatunku morwy białej. Jest to o tyle niezwykłe, że obecnie bardzo rzadko można spotkać te drzewa na szerszą skalę, więc gaik morwowy w Paruszowcu jest wartą uwagi ciekawostką. Specyficzny okaz znajduje się także w Niedobczycach w pobliżu Zespołu Ognisk Wychowawczych na ul. Barbary. Wyrastają tutaj dwie morwy z jednego systemu korzeniowego, po czym krzyżują się i zrastają, tworząc coś na kształt litery „X”.
To ciekawe...
Na terenie Polski rośnie najstarsza morwa w Europie. znajduje się ona w Sulechowie (woj. Zielonogórskie). Obwód pnia liczy sobie 412 cm, a wysokość 18 m. Jej wiek szacuje się na 260 lat.
Andrzej Kieś