Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (45) Data wydania: 18.09.07

One mają w sobie to coś

Rybnickie Muzeum prezentuje prace artystek z grupy Drezdeńska Secesja ’89. Jej podsumowaniem będzie wykład o kobiecej sile w sztuce.

– Nie ma sensu dzielić sztukę na męską i kobiecą – przekonywała podczas wernisażu Karin Weber, kuratorka wystawy „Stworzone by tworzyć”. To kolejne przedsięwzięcie wpisujące się w trwający w Muzeum rok pod znakiem kobiet.

Drezdeńska Secesja ’89 to grupa twórcza, która skupia kobiety, uprawiające różne dziedziny sztuki: malarstwo, grafikę, rzeźbę, a także zajmujące się krytyką artystyczną. Grupa powstała 19 grudnia 1989 r. i jest pierwszym zrzeszeniem artystek Saksonii, jakie zaistniało w historii sztuki tego kraju. Nazwa nawiązuje do słynnej wiedeńskiej grupy z lat dwudziestych. Dwadzieścia dwie secesjonistki z Saksonii zrzeszyły się, aby wspólnie wywalczyć lepsze warunki dla prezentacji dokonań twórczych kobiet.  

– Wierzę, że sztuka jest najpiękniejszą formą komunikacji narodów – przekonywała Maria Budny-Malczewska, kuratorka wystawy. Uzupełnieniem jej słów stał się recital 10-letniej skrzypaczki Chanelle Bednarczyk – uczennicy PSM w Rybniku, który uświetnił otwarcie ekspozycji.

W wernisażu uczestniczyła również jedna z założycielek Drezdeńskiej Secesji ’89 – Angela Hampel.

Na wystawie można także zobaczyć instalację „Noc księżycowa” autorstwa Grażyny Doryng i Anny Malickiej-Zamorskiej. Ekspozycję można oglądać do 29 października. Swoistym podsumowaniem będzie wykład, jaki wygłosi kuratorka wystawy – Karin Weber, która jest historykiem, krytykiem i animatorem sztuki. Jej wystąpienie będzie poświęcone kobiecej sile w sztuce oraz poszukiwaniom intelektualnej i artystycznej wymiany między środowiskami na tle przemian społeczno-kulturalnych po obaleniu „muru berlińskiego”. Wykład odbędzie się w Muzeum, 29 października o 12.00. Po prelekcji będzie można zobaczyć spektakl „Kobra –Nocka” w wykonaniu Grupy Teatralnej Megiery Art.

Beata Mońka