Marzec 1883 – strażacy gotowi do akcji
W przyszłym roku strażacy ze Stodół powinni obchodzić 80–lecie istnienia ich jednostki.
Wiele jednak wskazuje na to, że jednostka w Stodołach jest znacznie starsza.
– Jakiś czas temu dostałem od mieszkańca Rudy Kozielskiej kopię dokumentu, według którego nasza jednostka powinna obchodzić w przyszłym roku jubileusz 125–lecia – dzieli się swoimi wątpliwościami Józef Sorychta, prezes OSP Stodoły i zarazem przewodniczący zarządu dzielnicy Stodoły.
Niestety nie wiadomo kiedy odbyło się pierwsze zebranie członków jednostki. W gminnych aktach zapisano 28 marca 1883 r. jako datę powołania ochotniczych straży oraz Związku OSP. Według dokumentu postanowienia te zostały potwierdzone 7 kwietnia 1883 roku. Stodoły są wymieniane jako jedno z sołectw podlegających Zarządowi Gminy w Rudach, w których właśnie w tym czasie pojawili się strażacy –ochotnicy.
Problem w tym, że Józef Sorychta posiada jedynie kopię tego kluczowego dla historii OSP dokumentu. Można w niej przeczytać, że oryginał znajduje się w Wojewódzkim Archiwum – delegatura w Rybniku z siedzibą w Pszczynie. Struktura ta już niestety nie istnieje, a dokumenty trafiły do Raciborza. Tam właśnie, jak przyznaje dyrektor rybnickiego Muzeum – Bogdan Kloch, muzealnicy zamierzają poszukać oryginału. – Stodoły mogą się okazać jedną z najstarszych, wiejskich jednostek OSP w okolicy – potwierdza. Samą historią nie jest zaskoczony. Do Muzeum dociera coraz więcej podobnych sygnałów wskazujących, że strażackie tradycje na naszych ziemiach sięgają znacznie odleglejszych czasów. Niestety zachowało się niewiele dokumentów, a tym bardziej zdjęć. Odtworzenie więc dziejów tych jednostek to prawdziwe wyzwanie, które coraz bardziej kusi rybnickich muzealników. Dyrektor placówki przyznaje, że warto byłoby stworzyć monografię poświęconą historii OSP w naszym mieście. A na razie zapowiada zorganizowanie w przyszłym roku, w Dniu św. Floriana, specjalnej wystawy. Będzie można na niej zobaczyć m.in. modele wozów strażackich.
Beata Mońka