Sześćdziesiąt tomów i stu świadków
To było duże śledztwo. Akta sprawy liczą około sześćdziesiąt tomów. Przesłuchano ponad stu świadków, a czternastu osobom postawiono łącznie 135 zarzutów. Cała sprawa dotyczy strat na jakie urzędnicy narazili gminę. Te, oszacowano na ponad 3 miliony złotych.
Śledztwo w sprawie urzędników w Czerwionce-Leszczynach rozpoczęło się tak naprawdę w styczniu 2005 roku. Nikt nie składał doniesień. Prokuratorzy sami – przeglądając materiały innej sprawy, dotyczącej działalności lokalnego biznesmena Józefa G., wpadli na nieformalne powiązania biznesowo-urzędnicze. Firma biznesmena podbierała muł węglowy z wyrobiska należącego do miasta, a urzędnicy w ogóle nie reagowali na tę sprawę. Choć finanse gminy były badane przez Regionalną Izbę Obrachunkową, znajdowano co prawda wiele nieprawidłowości, ale nigdy nie złożono doniesienia do prokuratury.W toku śledztwa zastosowano poręczenia majątkowe w łącznej kwocie 195 tysięcy złotych. W chwili kierowania aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Gliwicach z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim, dwie oskarżone osoby nadal przebywają w aresztach tymczasowych. Są to: były burmistrz Marek K. i były zastępca burmistrza Piotr I. Zainteresowani biznesmeni mogli liczyć na przychylność władz w przetargach albo na atrakcyjne umorzenia podatkowe, choć znajdowali się w dobrej kondycji finansowej. Z ustaleń prokuratury wynika, że wszyscy oskarżeni działali w porozumieniu i zdawali sobie sprawę z tego, że popełniają przestępstwo. Większości grozi kara do 10 lat więzienia.
Lista – oskarżeni urzędnicy
- Marek K. Były burmistrz – 27 zarzutów obejmujących między innymi stratę przez gminę przeszło 2,3 miliona złotych.
- Piotr I. Były zastępca burmistrza – 23 zarzuty obejmujące między innymi stratę przez gminę przeszło 740 tysięcy złotych.
- Franciszek S. Były skarbnik – 23 zarzuty obejmujące między innymi stratę przez gminę przeszło 614 tysięcy złotych.
- Stanisław C. Naczelnik Wydziału Prawnego – 7 zarzutów obejmujących między innymi stratę przez gminę przeszło 795 tysięcy złotych.
- Marek P. Naczelnik Wydziału Architektury i Urbanistyki – 9 zarzutów obejmujących między innymi stratę przez gminę około 34 tysięcy złotych.
- Cecylia G. Naczelnik Wydziału Ekologii i Zdrowia – 12 zarzutów, w tym przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie 520 złotych. Krzysztof K. Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej – zarzut straty przez gminę 24 tysięcy złotych.
- Janusz I. Inspektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami – zarzuty przekroczenia obowiązków urzędniczych.
- Maria Z. Inspektor Wydziału Finansowego – zarzut niedopełnienia obowiązku powodującego szkodę w mieniu gminy w wysokości ponad 200 tysięcy złotych.
- Benedykt K. Inspektor Wydziału Architektury i Urbanistyki – zarzuty poświadczenia nieprawdy w wystawionych dokumentach.
- Leonard P. Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Czerwionce – Leszczynach – zarzut przekroczenia uprawnień urzędniczych.
- Józef G. Biznesmen działający na terenie Gminy Czerwionka – Leszczyny – zarzut wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszom publicznym z Urzędu Gminy i Miasta Czerwionki – Leszczyn w kwocie co najmniej 20 000 złotych.
- Zenon A. Były inspektor Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach – zarzut ukrywania dokumentów związanych z prowadzoną kontrolą w Urzędzie gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny oraz przywłaszczenie przedmiotów stanowiących własność Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach.
- Jan G. Małżonek jednego z Naczelników Wydziałów Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny – zarzut składania fałszywych zeznań oraz fałszowania dokumentów.
(acz)