Marzenia o bibliotece XXI wieku
Filia nr 6 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku ma swoją siedzibę na pierwszym piętrze SP 34. Pełni też podwójną rolę – biblioteki i publicznej, i szkolnej, choć ta pierwsza funkcja jest znacznie ograniczona. Z księgozbioru korzystają głównie uczniowie. I raczej trudno sobie wyobrazić, żeby do mieszczącej się tu biblioteki, przychodziły osoby z zewnątrz. Rozwiązaniem mogłaby być przeprowadzka. I rzeczywiście biblioteka przenosi się z pierwszego piętra na parter, gdzie niedawno zakończyły się prace remontowe. Biblioteka zyska niezależne wejście, znajdujące się z tyłu szkolnego budynku. Ale będzie miała mniejsze lokum. Przynajmniej na razie. W przyszłości na czytelnię i galerię ma być zaadaptowany szkolny łącznik. Trwają prace projektowe.
– Decyzja dotycząca kwestii przeniesienia wspomnianej filii z piętra na parter budynku szkoły poprzedzona została rozważaniem wielu rozwiązań i to okazało się najbardziej optymalne. Pod uwagę była nawet brana opcja zainstalowania filii biblioteki w lokalu nienależącym do miasta. Jednak przede wszystkim ze względu na koszty, staramy się zapewniać miejskim jednostkom organizacyjnym siedziby w lokalach należących do zasobów gminy – stwierdza Krzysztof Jaroch, rzecznik prasowy prezydenta Rybnika.
Marzena Oleksy podkreśla, że zapomina się o jeszcze jednej kwestii. Biblioteka publiczna i biblioteka szkolna mają różne role do spełnienia. Gdyby filia nr 6 PiMBP mieściła się w innym obiekcie, służyłaby nie tylko młodym czytelnikom, ale i dorosłym mieszkańcom dzielnicy. Mogłaby być miejscem spotkań Smolnioków, organizowania imprez kulturalnych, dzięki czemu zaistniałaby w życiu dzielnicy. – Ma u nas powstać nowa siedziba Straży Miejskiej. Dlaczego tego nie wykorzystać i przeznaczyć części budynku na filię biblioteki miejskiej, biblioteki na miarę XXI wieku? – pyta Oleksy. Odpowiedź rzecznika prezydenta jest krótka: – Nie jest możliwe przeniesienie filii biblioteki do mającej powstać przy ul. Reymonta nowej siedziby Straży Miejskiej. Jego zdaniem ulokowanie biblioteki na parterze SP 34 ma wiele plusów. – Nowe rozwiązanie pozwoli bibliotece miejskiej pełnić jednocześnie funkcję biblioteki szkolnej, dzięki czemu czytelnicy obu bibliotek będą mieli dostęp do bogatego i urozmaiconego księgozbioru, regularnie wzbogacanego o nowe pozycje. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla mieszkańców dzielnicy jak i uczniów, które pozwoli miastu uniknąć ponoszenia podwójnych kosztów związanych z utrzymaniem dwóch niezależnych placówek – podsumowuje Jaroch.
Beata Mońka