Odwróconą kotwicę oplata sznur
Rybnickie muzeum chce odkupić starą pieczęć od Instytutu Tarnogórskiego. Transakcja ma dojść do skutku jeszcze w listopadzie.Będzie to drugi po zachowanej pieczęci miejskiej z 1669 najstarszy tego typu eksponat w Rybniku.
Sprawa jest dość dziwna i trochę zabawna – zaznacza Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego Muzeum, a zarazem przewodniczący rady dzielnicy Chwałęcice. A chodzi o starą pieczęć tej dzielnicy sprzed ponad dwustu lat!
Ocalała i wróci
Przypadkowo odkrył ją pracownik muzealny. Natknął się na wzmiankę o niej w publikacji Muzeum Instytutu Tarnogórskiego zatytułowanej „Górnośląska symbolika samorządowa”. Książka ta wydana została w 2004 roku.
Szukali i znaleźli
– Robiliśmy właśnie kwerendy materiałów dotyczących Rybnika oraz powiatu rybnickiego. Nasz kolega muzealny przeglądając różne wydawnictwa i publikacje, zupełnie niespodziewanie znalazł informację o starej pieczęci gminy Chwałęcice z około 1775 roku – wspomina dyrektor Kloch. Informacja ta wzbogaca i uzupełnia zarazem wydaną w ubiegłym roku publikację „Rybnik. Znaki samorządnych wspólnot”, której autorką jest Elżbieta Bimler-Mackiewicz z rybnickiego muzuem.
Chętnie ją sprzedadzą
Rybnickie muzeum od razu skontaktowało się z Markiem Wrońskim, prezesem Muzeum Instytutu Tarnogórskiego. Okazało się, że stara pieczęć Chwałęcic jest jak najbardziej do odkupienia. – Początkowo prywatne muzeum w Tarnowskich Górach założyło sobie ambitny plan, żeby zbierać takie pieczęcie, ale nie jest to wcale łatwe zadanie, dlatego chętnie odsprzeda nam pieczęć Chwałęcic – dodaje dyrektor Bogdan Kloch. Nie chce zdradzić, ile kosztuje dwustuletni eksponat. Pieczęć ma trafić do rybnickiego muzeum do końca listopada.
To prawdziwy rarytas
Mieszkańcy Chwałęcic mają powód do dumy, bo żadna dzielnica Rybnika nie ma tak dobrze zachowanej i tak starej pieczęci. Jest to prawdziwy rarytas – oceniają w rybnickim muzeum.
Pieczętował nią sołtys
Pieczęci używał w XVIII i XIX wieku sołtys Chwałęcic. Widnieje na niej herb dzielnicy: odwrócona kotwica opleciona sznurem albo, jak niektórzy interpretują, wężem z otwartą paszczą i dwa kwiatki. Można także odczytać napis: Gemeinde Chwallentzitz Rybniker Kreis. Pieczęć zdezaktualizowała się w 1922 roku, kiedy to Chwałęcice wróciły do Polski. Jak trafiła do Tarnowskich Gór? Prawdopodobnie została sprzedana. Odnalazła się po ponad siedemdziesięciu latach. I to w całkiem dobrym stanie.
Iza Salamon