Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (53) Data wydania: 13.11.07

Ni ma jak to se pogodać

Śląskie wersje „Murzynka Bambo”, „Pana Hilarego”, czy „Pawła i Gawła” można było usłyszeć podczas X Jubileuszowego Konkursu Gwary Śląskiej w SP 12.

– Śląska gwara nie jest dla naszych uczniów czymś sztucznym, obcym językiem, którego trzeba się uczyć. Gwara jest żywa, wciąż używana w wielu domach – podkreśla Irena Serwotka, dyrektor SP nr 12 w Rybniku – Zebrzydowicach.

Odbywający się już po raz dziesiąty Konkurs Gwary Śląskiej służy kształtowaniu poczucia tożsamości regionalnej, pielęgnowaniu gwary wśród dzieci i ukazaniu jej związku ze staropolszczyzną. Służy także integracji środowiska.

W jubileuszowej edycji wzięło udział 20 uczniów, począwszy od najmłodszych pierwszoklasistów, po ich starszych kolegów z klas szóstych. – Gwarę znam z domu – mówi Dorota Grzybek, szóstoklasistka z Zebrzydowic. W szkolnym konkursie startuje już kolejny raz. – Niekiedy trochę się denerwuję, ale podczas występów w szkole raczej nie – zdradza. Przyznaje też, że na ogół prezentuje teksty autorstwa mamy – Małgorzaty Grzybek. Jeden z nich zamierza przedstawić podczas eliminacji do konkursu „Po naszymu czyli po śląsku”, organizowanego przez Radio Katowice.

Paulek i Gustlik

– Przyzwyczaiłem się, że uczniowie znają moje teksty na pamięć, choć ja sam wielu z nich nie pamiętam – mówi z uśmiechem Marek Szołtysek, juror konkursu w Szkole Podstawowej nr 12.

Jego wersję fredrowskiego „Pawła i Gawła” czyli „Paulek i Gustlik” można było usłyszeć podczas konkursowych prezentacji. Jednak wybór tekstu autorstwa jurora Marka Szołtyska nie gwarantował wygranej. Liczyły się: interpretacja, dobór stroju i ogólne wrażenie artystyczne. – Byłem kiedyś na konkursie w Katowicach, gdzie uczniowie odpowiadali na pytania typu: co to są fuzekle? Dla was to byłoby za proste – podsumował po występach rybnickich uczniów Szołtysek. Juror przekonywał także, że znajomość gwary to wielki kapitał. – Na zachodzie kultura regionalna jest szanowana. To, że ludzie mówią w lokalnych dialektach jest czymś oczywistym – dodał.

Loto, tyro pan Hilary

Choć prezentacje wszystkich uczniów były gorąco oklaskiwane przez jury i publiczność, trzeba było wybrać najlepszych. W kategorii klas: I – III wygrała Julia Maciejczyk z II a, która zaprezentowała wiersz „J jak jedzok”. – Uczyłam się tego wiersza dwa dni – przyznała odbierając nagrodę. W starszej grupie najwyżej oceniono występ Magdaleny Glenc z V b. Jej interpretacja „Pan Hilarego” zaczynająca się od słów: „Loto, tyro pan Hilary, do dekla mu piere/ Bo kajś ten boroczek posioł swoi brele...” rozbawiła zebranych. W przerwach konkursowych zmagań zaśpiewały zespoły: „Zieloneczki” i „Terezinki”, zaś spotkanie zakończyło „Wesele po śląsku” w wykonaniu kółka recytatorskiego.

Beata Mońka