Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (54) Data wydania: 20.11.07

Dwie broszki rzymskie sprzed 2200 lat

Dziękujemy mieszkańcom Popielowa i przedstawicielom rady dzielnicy za bardzo miłe przyjęcie. Rozmawialiśmy na różne tematy dotyczące m.in. kanalizacji i związanych z nią problemów, modernizacji drogi krajowej 78, która okazała się niedopracowana, a także utwardzenia drogi prowadzącej na Żabik (tak się nazywa część Popielowa) i zlokalizowania tam nowych domów jednorodzinnych.

Autorem bardzo dobrze opracowanej książki o Popielowie jest Henryk Rojek – ratownik górniczy w kopalni „Marcel”, a także sportowiec (baseballista) działacz sportowy i zapalony badacz historii Popielowa.

Największa sensacja w dziejach Popielowa? – Dwie broszki rzymskie znalezione na terenie naszej dzielnicy w latach 50. minionego wieku podczas badań wykopaliskowych. To pierwsze źródło materialne pozwala datować ślady osadnicze na tym terenie na II wiek p.n.e. – mówi Henryk Rojek, autor „Kroniki Popielowa”. A zabawne zdarzenie? – To chyba historia mieszkańców Popielowa, którzy ruszyli na pomoc, kiedy zaczęła się palić karczma Trybusia w Radziejowie. Kroniki odnotowały, że niestety tak się spili wódką w piwnicach karczmy, że spłonęli żywcem. Historia miała miejsce w połowie XIX wieku – relacjonuje Henryk Rojek.

Szósta książka

Mieszkaniec Popielowa jest autorem innych pięciu książek, praca nad „Kroniką” zabrała mu najwięcej czasu. Pisał ją pięć lat, a dwa lata czekał na wydanie. Skąd się wziął pomysł? – To była raczej spontaniczna reakcja na broszurę wydaną w Radziejowie, w której było niestety sporo nieścisłych informacji o Popielowie – odpowiada pan Henryk. Do pisania zabrał się na początku lat dziewięćdziesiątych. Jako pierwszą wydal „Historię OSP Popielów” (1993). Kolejne były: „Historia piłki palantowej i baseballu w Polsce” (1999) oraz „UKS w Popielowie „Kosmici” (2004). W następnych latach napisał „120 lat kopalni Marcel” (powstała najszybciej, bo w ciągu pół roku), opracował także album „Kopalnia Marcel dawniej i dziś w fotografii”. – Do kopalni „Marcel” wszystkie materiały pozyskiwałem z Muzeum w Raciborzu, we Wrocławiu oraz z prywatnych zbiorów – opowiada o kopalnianych publikacjach Henryk Rojek. Obecnie ratownik górniczy pracuje już nad kolejnymi pozycjami. Pierwsza z nich to „Nieistniejące kościołki drewniane Górnego Śląska”, a druga – „Ochotnicze Straże Pożarne powiatu rybnickiego”. – Mam już opisanych 128 kościołków, a jest ich w sumie 194 – dodaje autor.

Setki zdjęć

W spisie treści Kroniki Popielowa znajdziemy m.in. historię parafii Popielów – Radziejów, dzieje miejscowego szkolnictwa, ochotniczej straży pożarnej (w przyszłym roku popielowska OSP będzie obchodzić stulecie istnienia). W książce Henryka Rojka przeczytamy także o sporcie i sportowcach w dzielnicy, znajdziemy tutaj historię chórów, szczegółowo przedstawiony został okres powstań i plebiscytu oraz organizacje kombatanckie i harcerstwo. W „Kronice” autor przedstawił także Koło Gospodyń Wiejskich, Kółko Rolnicze oraz Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Starał się nie zapomnieć o żadnej ważnej dla historii Popielowa osobie. Przeszłość tej miejscowości, gminy, a następnie dzielnicy Rybnika przedstawił w profesjonalny sposób korzystając z historycznych źródeł, m.in. z Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach i we Wrocławiu, z raciborskiego oddziału Archiwum państwowego w Katowicach oraz zbiorów archiwalnych Muzeum w Rybniku. Powołuje się także na autentyczne relacje mieszkańców Popielowa oraz na kroniki parafii, OSP, szkoły podstawowej, chórów, organizacji, a także prywatne. Historyczną treść wzbogacają setki archiwalnych zdjęć.

Do rąk mieszkańców

Recenzentem „Kroniki Popielowa” jest dr Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego Muzeum, a redakcją zajęła się Anna Gudzik, nauczycielka historii i autorka książek o Przegędzy. Współpracowali Robert Ratajczak oraz Sabina Zarzycka. Tłumaczeń z języka niemieckiego (z gotyku) dokonał Eryk Markiewka z Rybnika. Wydawcą jest Agencja Reklamowo-Wydawnicza „Vectra” z Czerwionki – Leszczyn. „Kronika” niebawem będzie dostępna w sprzedaży.

Iza Salamon