Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (58/59) Data wydania: 18.12.07

Nowe niebo nad ruchomą stajenką

Rozmowa z ks. Bronisławem Matyskiem, proboszczem Parafii pw. Św. Wawrzyńca w Ligockiej Kuźni.

– Kościół św. Wawrzyńca słynie w Rybniku, ale i poza nim, z ruchomej szopki. W tamtym roku przybyła nowa figura – Jana Pawła II. Czy w tym roku będą także jakieś niespodzianki?
– W tym roku figura Jana Pawła będzie inaczej poruszała się. Wcześniej Papież tylko kłaniał się, a jak to zmieni się w tym roku, nic więcej nie powiem. Trzeba po prostu samemu to zobaczyć, to niespodzianka.  Mogę natomiast zdradzić, że będzie w naszej szopce nowe niebo i nowe oświetlenie. Natomiast nie przybędzie żadna nowa figura. 

– W jaki sposób szopka trafiła do rybnickiego kościoła?
– Mój poprzednik, ks. proboszcz Henryk Kuś pochodził z Halemby. A tam proboszczem był ks. Józef Garus, który miał zacięcie do takich rzeczy i wykonywał właśnie ruchome stajenki. Zrobił ich może z pięć czy sześć. Jedna z nich jest nawet w  Zambii. Przypuszczam, bo to nie jest udokumentowane, że ksiądz Kuś poprosił ks. Garusa, żeby zrobił taką stajenkę również do naszego kościoła. Na początku było to kilka figur, potem stopniowo przybywały kolejne. Aktualnie jest ich 14. Najstarsze mogą mieć nawet dwadzieścia pięć lat.

– Ksiądz proboszcz chyba nie jest przeciwnikiem nowinek technicznych, skoro od kilku lat figury są poruszane przy pomocy programu komputerowego?
– Tak, to duże udogodnienie, bo wystarczy wcisnąć jeden guzik i wszystko działa. A początkowo figury były sterowane ręcznie, co nie było takie proste, bo prezentacji towarzyszy również montaż słowno-muzyczny, stworzony na podstawie Pisma Św. Figury w naszej szopce poruszają się zgodnie z tym tekstem. Na przykład, kiedy w montażu padają słowa: „Podnieś rękę, boże dziecię”, dzieciątko błogosławi. Kiedyś trzeba było wsłuchiwać się  w ten komentarz, żeby włączyć w odpowiednim momencie daną figurę. Teraz jest to łatwiejsze, bo odpowiada za to program komputerowy.

– Kto stworzył szopkę?
– Mechanizm prawie półtorametrowych figur wykonał ks. Garus. Natomiast same figury tzn.  twarz, korpus, ręce i nogi, czyli drewniane elementy firma Franciszka Masorza, rzeźbiarza z Rybnika. Ostatnia figura pochodzi od rzeźbiarza z Makowa Podhalańskiego pana Bałosa, który zrobił też drogę krzyżową w naszym kościele. A program komputerowy stworzył mój parafianin Mirosław Brzenczek. Parafianie są też zaangażowani w przygotowania. Prace rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają cały tydzień. Najpierw powstanie specjalna konstrukcja,  na której potem staną stajenka i figury. Całe prezbiterium zostanie przykryte, bo szopka znajduje się nad ołtarzem, a msze będę odprawiał  pod szopką...

– Czy to nie jest trochę ryzykowne?
– Ksiądz zawsze powinien być w stanie łaski uświęcającej...

– I mieć  zaufanie do parafian, że wykonają solidną robotę?
– I do Pana Boga też... (uśmiech). Postawienie solidnej konstrukcji to najtrudniejsza sprawa, no a potem na stworzonym podeście trzeba rozmieścić figury. Efekt końcowy będzie można zobaczyć, jak zawsze, po Pasterce, a także świątecznych nabożeństwach. Dodatkowo w  niedziele i święta szopka jest uruchamiana od godz. 14.00 do 16.00, aż do Matki Boskiej Gromnicznej, czyli do 2 lutego. Oczywiście wszystkich gorąco zapraszam do odwiedzenia naszej parafii.

Rozmawiała: Beata Mońka