Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (60) Data wydania: 01.01.08

Tylko jeden procent, a tyle znaczy

Rybnickie organizacje pożytku publicznego zachęcają do przekazania 1 proc. z podatku.

– W tym roku na pewno jest dużo łatwiejsza procedura przekazania 1 proc na organizacje pożytku publicznego, więc powinno skorzystać z tej możliwości dużo więcej osób niż do tej pory – wyraża nadzieję Lech Kowalski, prezes CRIS.

Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS) jest jedną z rybnickich organizacji pożytku publicznego, które w 2007 można było wesprzeć przekazując im proc. z podatku. Jak mówi Lech Kowalski, organizacja otrzymała około 2 tys. złotych. – Sadzę, że w tamtym roku wiele osób odstraszyła skomplikowana procedura przekazywania jednego procenta. Poza tym część podatników sądziło, że wpłacenie pieniędzy na rzecz organizacji, oznacza przekazanie im darowizny – zauważa Kowalski. Niektórzy uważali, że mają zbyt małe dochody i nie warto podzielić się 1 proc. Szczególnie, gdy była to kwota rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. – A cały pomysł na tym polega. Niech to będą małe kwoty, ale jak ich będzie dużo, to zrobi się z tego pokaźna suma, która zostanie tu w Rybniku – przekonuje Kowalski, dodając, że CRIS zamierza wykorzystać otrzymane z 1 proc pieniądze na sfinansowanie kolejnej tury projektu „Działaj lokalnie”.

Zeznanie musi być w terminie

W tym roku przekazanie 1 proc. jest o wiele prostszą operacją. W rocznym zeznaniu podatkowym w wyznaczonej rubryce należy wpisać nazwę organizacji, jej numer w krajowym rejestrze sądowym oraz kwotę jaką przekazujemy. – Uczulam, żeby podatnicy skrupulatnie wypełnili wnioski. Wszelkie błędy powodują, że urząd skarbowy wzywa podatników do ich poprawienia, a to opóźnia procedury – podkreśla Maria Stuglik, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Rybniku. Warto też wiedzieć, że aby móc przekazać 1 proc., należy złożyć zeznanie podatkowe w terminie. – Trzeba również pamiętać o zaokrąglaniu kwot do pełnych dziesiątek groszy w dół. Na przykład jeżeli 1 proc. podatku wynosi 125 zł 33 grosze, to trzeba zaokrąglić końcówkę do 30 groszy - tłumaczy Stuglik.

Ryczałtowcy i liniowcy też mogą przekazać

Ile pieniędzy mogą otrzymać organizacje od podatników? Z jednej strony zwiększyła się grupa osób, które mogą skorzystać z tej formy wsparcia organizacji. 1 proc. mogą przekazać ci, którzy wypełniają PIT 37, czyli „świat pracy”, a także osoby prowadzące działalność gospodarczą (PIT 36). Nowością jest włączenie do tej grupy podatników opłacających podatek zryczałtowany (PIT 28), a także tych, którzy opłacają podatek liniowy (PIT 36 L). Jednym procentem mogą podzielić się również osoby czerpiące dochód z kapitałów pieniężnych (PIT 38). Jedyną grupą, która nie ma takiej możliwości są podatnicy karty podatkowej. Z kolei emeryci, których rozlicza ZUS, chcąc przekazać 1% na daną organizację, muszą złożyć w urzędzie skarbowym wniosek z nazwą organizacji, jej numerem KRS oraz wysokością kwoty. Z drugiej strony na wysokość przekazywanych kwot na rzecz organizacji, może wpłynąć wprowadzona ulga rodzinna. – Ulga rodzinna wzrosła ze 120 zł do ponad tysiąca. Tym samym osoby, które mają dzieci, zmniejszą podatek należny – zauważa zastępca naczelnika.

Kiedy dotrą pieniądze?

Tak naprawdę wysokość kwot, na jakie mogą liczyć organizacje pożytku publicznego, to wielka niewiadoma. Organizacje bardziej martwi inna kwestia. – Niedogodnością nowego rozwiązania jest to, że nie wiemy, kiedy pieniądze do nas dotrą. Może to być nawet w lipcu – stwierdza Kowalski. – Zgodnie z przepisami rozpoczęcie przekazywania pieniędzy może nastąpić w terminie trzech miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego – odpowiada Stuglik. Obowiązujące przepisy nie przewidują także możliwości przekazania przez „skarbówki” organizacjom informacji o tym, kto podarował im 1 proc. Maria Stuglik przywołuje wypowiedź rzecznika Ministra Finansów, który sugeruje, żeby sami podatnicy składali takie informacje organizacjom. Uczula także, by sprawdzić, czy organizacja, której chcemy przekazać 1 proc. znajduje się na liście. Wykaz wszystkich organizacji pożytku publicznego można znaleźć m.in. na http://opp.ms.gov.pl . Listę 22 rybnickich organizacji oraz informacje o pozostałych można też znaleźć w Urzędzie Skarbowym w Rybniku.

Beata Mońka