Budowa ruszy lada dzień
W ciągu trzech lat, przy ulicy Piłsudskiego 33, powstanie rybnicka siedziba Sądu Okręgowego w Gliwicach. 20 grudnia podpisano w tej sprawie umowę pomiędzy władzami sądu a firmą Erbud, która będzie budować obiekt.
Po podpisaniu w październiku ubiegłego roku porozumienia pomiędzy prezydentem Adamem Fudalim a dyrektorem sądu okręgowego – Stanisławem Malcem, wydawać by się mogło, że już nic nie stanie na drodze w realizacji tego projektu. Wyłonienie wykonawcy zostało jednak opóźnione przez spór pomiędzy dwoma oferentami. Z końcem listopada konkurujące z Erbudem Konsorcjum firm Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. i DIWAL spółka jawna oprotestowało wybór Erbudu, dokonany przez Wydział Zamówień Publicznych. Protest ten został odrzucony, wtedy GPBP złożyło odwołanie do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie. Protest zazdrosnego oferenta nie przeszkodził jednak w podpisaniu ostatecznej umowy na budowę obiektu.
Chcemy swój sąd
Prezydent miasta Adam Fudali pytał przy okazji podpisania umowy o możliwość przekształcenia gliwickiego sądu w sąd... rybnicki.
– Mamy odpowiednią infrastrukturę oraz dobre położenie czy za kilka lat możemy liczyć na stworzenie naszego, rybnickiego sądu? – pytał prezydent. Dyrektor sądu nie udzielił jednak jednoznacznej odpowiedzi. – W chwili obecnej trwają przekształcenia sądownictwa w naszym kraju. Cała procedura jest bardzo skomplikowana. Choćby z tego powodu za wcześnie mówić o jakichkolwiek deklaracjach czy nawet rozważaniu takiej opcji. Wiemy, że Rybnik to miasto rozwijające się, z ambicjami, jednak utworzenie nowego sądu to niesłychanie skomplikowana sprawa – tłumaczy Stanisław Malec, dyrektor Sądu Okręgowego w Gliwicach.
Rozsiany po całym regionie
Rybnicka filia sadu okręgowego pęka w szwach. Jego wydziały są nie tylko przepełnione, ale i rozsiane są po całym regionie. Wydział karny mieści się aż w Wodzisławiu Śląskim. W ciasnej siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku są wydziały pracy i ubezpieczeń społecznych. Z kolei w budynku przy ulicy Piłsudskiego, który zupełnie nie spełnia norm, mieści się wydział cywilny. Duża część akt, które nie są w danej chwili wykorzystywane, przechowywana jest w Sądzie Rejonowym. Ale nawet tak duża siedziba ma swoje problemy, związane z powierzchnią.
Wygodne położenie
– Wybudowanie nowej, rybnickiej siedziby sądu okręgowego poprawi nie tylko sytuację sądu, ale także sądów rejonowych w Rybniku i Wodzisławiu Śl. Do nowej siedziby zostaną przeniesione najbardziej przepełnione wydziały z tych dotychczasowych. Gmach, w którym będą mieściły się wszystkie wydziały, z pewnością ułatwi nam pracę. Blisko są też dworce PKP i PKS. Mieszkańcy również powinni być zadowoleni, bo dojazd będzie świetny – tłumaczy sędzia Tomasz Pawlik, rzecznik Sądu Okręgowego w Gliwicach. Budowa w Rybniku filii Sądu Okręgowego w Gliwcach kosztować będzie 37,5 miliona złotych. Miasto w przedsięwzięciu pełnić będzie rolę inwestora zastępczego.
Adrian Czarnota