Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (62) Data wydania: 15.01.08

Razem prościej – poznajmy się

Magda Suda z Gimnazjum nr 4 jest autorką projektu „Tolerancja”, który został zgłoszony do programu „Szkoła bez przemocy”.
Najpierw brali udział w warsztatach z osobami niewidomymi, teraz sami zorganizują u siebie warsztaty dotyczące osób niepełnosprawnych.
 
Na Wielkanoc zaś zaproszą do konkursu dzieci ze Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rybniku. A potem pojadą do Szkoły Życia ze swoim przedstawieniem teatralnym. Tak w Gimnazjum nr 4 uczą się tolerancji i integracji.
 
To tylko kilka pomysłów wziętych z projektu „Tolerancja i integracja”, zatytułowanego „Razem prościej – poznajmy się”. Jego autorką jest Magda Suda, utalentowana a jednocześnie wrażliwa gimnazjalistka, stypendystka prezydenta Rybnika. – To wspaniale, jeśli czlowiek nie żyje dla siebie, nie myśli tylko o swoich potrzebach, ale także pomaga innym i jest otwarty na innych ludzi – mówi młodziutka autorka projektu. Z napisaniem projektu nie miała żadnego problemu, ponieważ z problemem integracji zetknęła się już w swojej szkole podstawowej w rodzinnym Wielopolu (ZSP nr 1). – Braliśmy udział w takich zawodach, w których startowały mieszane drużyny – wspomina Magda. Przy pisaniu projektu „Tolerancja i integracja” do programu „Szkoła bez przemocy” pomogła jej Ewa Skatuła, pedagog szkolny w G nr 4 . – Wcześniej zorganizowaliśmy w naszej szkole warsztaty tyflologiczne, które poprowadzili członkowie wodzisławskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych. Problem tolerancji spotkał się w naszym gimnazjum z ogromnym zainteresowaniem. Tak więc w październiku przystąpiliśmy do programu „Szkoła bez przemocy”. Wprowdziliśmy w życie naszej szkoły związany z tym „Kodeks” – mówi Ewa Skatuła.
 
Szkoła niczego nie ukrywa
 
Kiedy „Kodeks” zawisł na każdym pietrze, wszysycy chcieli go przeczytać. Znalazł się w nim m.in. odważny zapis „Niczego nie ukrywamy”. – Chodzi o to, że szkoła nie będzie ukrywać, jeśli coś złego będzie się działo na jej terenie – wyjaśnia Krystyna Fizia, dyrektor G4. – Trochę na początku się obawialiśmy, że zachowanie uczniów będzie przekorne i odwrotnie, ale nic takiego się nie stało. Wręcz przeciwnie, młodzież bardzo dojrzale przyjęła Kodeks. Kształtowanie tolerancji to jedno z głównych zadań statutowych szkoły, tym bardziej więc cieszymy się z przystąpienia do programu „Szkoła bez przemocy” – dodaje dyrektor gimnazjum w Rybnickiej Kuźni. Z chwilą przystąpienia do programu gimnzjum jest zobowiązane do przestrzegania „Kodeksu”.
 
Pomóżmy innym
 
Obecnie gimnazjum w Rybnickiej Kuźni stara się o pozyskanie pieniędzy na realizację 3 projektów, które kilka dni temu zostały wysłane do Warszawy. Ich autorami są: nauczyciel, rodzic oraz gimnazjalista, czyli w tym przypadku Magda Suda. – W ramach projektu zamierzamy m.in. przeprowadzić u nas w szkole zbiórkę kocy i pokarmu dla zwierząt. Zorganizujemy następnie wycieczkę do pobliskiego schroniska dla zwierząt – planuje Magda. W jej projekcie jest także zaplanowana wycieczka rowerowa, w której wezmą udział uczniowie Szkoły Życia oraz gimnazjaliści. Wyprawa prowadzić będzie wzdłuż Zalewu Rybnickiego aż do Rud. W trakcie wycieczki planowany jest pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu ratownika medycznego, ognisko z pieczeniem kiełbasek, gawęda leśniczego na temat mieszkańców lasu oraz gry i zabawy integracyjne z chustą klanzy.
 
Wolonatriusze już są
 
– Obecnie mamy już u nas grupę wolonatriuszy, głównie dziewczyn z naszego gimnazjum, która będzie się udzielać podczas imprez środowiskowych – dodaje Magda Suda, autorka projektu. – Myślę, że gdybyśmy nawet nie otrzymali tych pieniędzy z programu, to i tak będziemy organizowali wszystkie zadania z projektu, bo są ciekawe i wychowawcze – podsumowuje Ewa Skatuła, szkolna pedagog.
 
Kodeks
Szkoła bez przemocy
1. W mojej szkole nauczyciele, rodzice i uczniowie dbają o dobry klimat. Wszystkim nam zależy, żeby czuć się w niej bezpiecznie.
2. Wszyscy się szanujemy. Staramy się na siebie nie krzyczeć i rozumieć innych.
3. W mojej szkole szanuje się uczniów
4. Wszyscy staramy się, żeby w naszej szkole nie było przemocy.
5. Gdy dzieje się coś złego, to moja szkoła tego nie ukrywa.
6. Jeśli moja szkoła nie radzi sobie z problemami, prosi innych o pomoc.
7. Wiem, do kogo mogę się zwrócić o pomoc, gdy spotyka mnie krzywda lub widzę krzywdę innych.
8. W mojej szkole uczę się, co robić, gdy mam problemy albo jestem zezłoszczony.
9. W mojej szkole rodzice i nauczyciele działają wspólnie, szczególnie wtedy, gdy dzieje się coś złego.
10. W mojej szkole nagradza się dobre zachowania.
 
Iza Salamon