Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (63) Data wydania: 22.01.08

Cegły patrzą na nas

Tomasz Ziętek, historyk: Przechodzimy obok nich niemal każdego dnia. Patrzymy, a czasem mimo to nie zauważamy. Może dlatego, że już tak bardzo wrosły w nasz krajobraz. A być może to one go tworzą? Gotyckie katedry i zamki zachwycają czerwoną cegłą na swoich elewacjach. Tymczasem wokoło nas ciągle jeszcze stoi nasz mały „Śląski Gotyk” z cegieł.
Dom z czerwonej cegły ma w sobie coś wspaniałego. Cegły, które go stworzyły, ułożone są w nienagannym porządku. Jedna na drugiej, od fundamentów aż po poddasze. Pieczołowicie i strarannie układane są piękne. Oprócz tego, że znakomicie wyglądają, dają też świadectwo kunsztu budowniczych. Rzadko zastanawiamy się nad tym, że każda mała cegiełka, która tworzy śląskie domy, przeszła przez ręce budowniczych. W czasie budowy choćby największego budynku, każda z nich miała swoje „pięć minut” – właśnie wtedy, kiedy do rąk wziął ją murarz. Bo taka już natura tego typu domów – nie da się zbudować ich przy pomocy nawet bardzo nowoczesnego sprzętu. I tak z wielu tysięcy cegieł i pracy rąk wielu ludzi powstał śląski krajobraz. Wyobraźmy sobie, jak efektownie wyglądał jeszcze sto lat temu! Szczególnie podczas śnieżnej zimy... Wtedy nie było jeszcze ociepleń ze styropianu, a i kolorowe tynki nie były tak popularne.
 
Kiedy spacerujemy rybnickimi ulicami w centrum Rybnika, czasem natkniemy się jeszcze na taki dom. Niestety, już coraz rzadziej. Kolejne stare budynki ustępują miejsca nowym. Częściej na ten śląski typ architektury można trafić w dzielnicach. Te mniejsze, jednorodzinne domy są często swoistymi „perełkami” śląskiego budownictwa mieszkalnego. Wystarczy spojrzeć na zaokrąglone okna, spadziste dachy, strychy i poddasza, ganki. Żal, gdy kolejne z nich zasłaniane są tynkami albo malowane.
 
Domy z czerwonej cegły urastają do rangi symbolu, odnoszą się do tożsamości Śląska i Ślązaków. Przybrudzone nalotem z sadzy węglowej zdradzają charakter tej ziemi. Przez wiele lat przecież Górny Śląsk znaczył tyle, co wydobywany tu węgiel. Dziś tak na czerwonych elewacjach, jak i na Ślązakach, osadziło się to kopalniane dziedzictwo. Warto też uświadomić sobie niepowtarzalność naszych zwykłych, śląskich familoków. Cegły, które tak pięknie komponują się w ścianach, to obraz pracy wielu pokoleń mieszkańców naszej ziemi. Od fundamentów, które stawiali nasi przodkowie, kiedy obsiewano pierwsze rybnickie pola, kiedy zakładano rybne stawy, kiedy karczowano dziewiczy las. Kolejne piętra stawiali ci, którzy wykopali pierwsze bryły węgla, którzy pracowali w hutach, którzy układali pierwsze szyny kolejowe. Ostatnie piętra i dach położyli nasi dziadkowie i rodzice – budowali, mimo wojen i realnych socjalizmów. Do dziś można znaleźć w ścianach dziury po wojejnnych pociskach i nabojach. Tak jak i w naszych rodzinach – niektóre cegiełki zostały brutalnie rozbite. Teraz, kiedy przyszedł czas na nas, powoli to dziedzictwo burzymy. Do akcji wkraczają buldożery, koparki. To żadna sztuka, bo z burzyć najłatwiej. Oby za kolejnymi familokami nie poszła nasza wspólna, śląska społeczność.