Teoria jest szara, przyjacielu
W Klubie Energetyka rozpoczęły się warsztaty z rysunku i malarstwa. To część projektu Integracja Twórców Poszukujących.
– To moje pierwsze dzieło – przyznaje z uśmiechem Sebastian Staniek, wskazując na widniejący na sztaludze obraz. Do tej pory drugoklasista z II LO zajmował się głównie rysunkiem, a swoją przyszłość wiąże z grafiką komputerową. – Dzięki warsztatom dużo dowiedziałem się o malarstwie – dodaje.
Mowa o warsztatach, jakie zorganizowano w Klubie Energetyka. Są one częścią projektu o nazwie Integracja Twórców Poszukujących, finansowanego ze środków unijnych w ramach programu „Młodzież w Działaniu”. – Chciałem zorganizować wystawę dla debiutantów, co się udało. A potem pojawił się pomysł, żeby poszerzyć to o warsztaty – opowiada Artur Goleń, koordynator projektu i student grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. – Warsztaty pozwalają zdobyć nowe doświadczenia – przyznaje Staniek. – To o wiele więcej daje, niż sama teoria – dodaje Magda Lach, gimnazjalistka z „Powstańców”, która przez półtora roku była członkiem grupy „Magia koloru”.
Andrzej Łabuz, wykładowca na katowickiej ASP, dodaje, że w ciągu czterech spotkań nie ma możliwości wyłapania prawdziwych talentów. – To o wiele dłuższy proces. Potrzeba przynajmniej pół roku obserwowania ucznia, żeby ocenić, czy robi postępy – dopowiada Grzegorz Hańderek z PWSZ w Raciborzu. Zarazem obaj wykładowcy podkreślają, że warsztaty wymagają indywidualnego podejścia do uczestników. – Każdy ma inne oczekiwania i z innym celem tu przychodzi – mówi Łabuz. – Z drugiej strony tego typu projekt jest szansą dla uczelni plastycznych otwarcia się na zewnątrz – dodaje Hańderek.
Prezentacja uczelni artystycznych będzie towarzyszyć wystawie, którą zaplanowano na 29 lutego. Zaprezentują także na niej swoje dokonania uczestnicy warsztatów. Zarazem w Klubie Energetyka będzie można obejrzeć prace wykładowców i studentów uczelni plastycznych. Ponieważ celem projektu jest promocja sztuki i twórców, niekoniecznie tych znanych i utytułowanych, wystawa może być okazją do pokazania się debiutantów. – Zachęcam gorąco do udziału w wystawie. Już przyjmujemy zgłoszenia i czekamy na płyty ze zdjęciami prac – mówi Goleń. Natomiast przed uczestnikami warsztatów kolejne spotkania 16 i 17 lutego. Zaś efekt tych spotkań będzie można zobaczyć na wystawie.
Beata Mońka
Beata Mońka