Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (65) Data wydania: 05.02.08

Żądajmy niemożliwego

Marcin Mońka, dziennikarz działu kultury Gazety Wyborczej w Katowicach: Stan permanentnej schizofrenii towarzyszy mi w chwilach, gdy zapytany o Rybnik, muszę zdobyć się na chwilę refleksji. I udzielić w miarę rzeczowej, i w moim odczuciu, adekwatnej odpowiedzi. Na szczęście nie jestem jedynym, który dobrowolnie poddaje się takim zabiegom.
Na takie pytania odpowiadają też respondenci rozmaitych ankiet i badań naukowych. O kilku z nich donoszą ostatnio miejscowe media, a wynika z nich, że Rybnik to cudowna kraina wiecznej szczęśliwości, Arkadia niemal. Odrzucam od siebie ten wewnętrzny głos, który mówi mi, że ludzie to w większości mitomani.
 
Jeśli rzeczywiście komuś tutaj jest dobrze, to tylko cieszyć się, bo przecież Polacy od lat pozostają w ścisłej czołówce malkontenctwa na świecie. Nie będę starał się w żadnym razie badań podważać, bo z odsieczą przychodzi mi stare porzekadło: „Statystyka jest jak strój bikini, pokazuje wiele, ale nie to, co najważniejsze”.
 
Brakuje mi raczej myślenia szerszego, metropolitalnego. I tę skazę nosimy w mieście wszyscy. To pewien rodzaj minimalizmu, a jak chcą niektórzy – konformizmu. Boimy się chcieć mieć więcej, jakby był to powód do wstydu.
I stąd ta schizofrenia: mamy zadbany rynek (a nawet jak chcą niektórzy – dwa) i gdy odwiedzają mnie znajomi, chodzimy po wypieszczonym i wypielęgnowanym śródmieściu (kto z szanownych Czytelników jest skazany na częste pobyty w centrum Katowic wie, że z tym „wypielęgnowaniem” nie przesadzam). A jednak w chwili, gdy pragniemy dobrego kina, dyskutowanej wystawy czy frapującego koncertu, pakujemy się w samochód i czmychamy do Katowic, Mikołowa czy Bytomia.
 
Niestety, w Rybniku pokutuje przekonanie, że lud potrzebuje „chleba i igrzysk”. Aren do zawodów mamy przecież w pod dostatkiem. Centra rozrywkowe w sercu miasta nie pełnią i nigdy nie będą pełnić ważnych ról. Celowo nie użyłem słowa „kulturalnych”. One nie dają nawet rozrywki, proponują raczej jej ersatz z gatunku „przeżuć i wypluć”. Nie staną się tym bardziej wizytówką miasta. Podobnie z mierną drużyną motocyklową, która pochłania tysiące złotych z kieszeni podatników, nie dając nic w zamian. O niej nie mówi się „na salonach”, nie pisze się w poczytnych i prestiżowych zagranicznych gazetach i magazynach.
 
I nikt nie przekona mnie, że centrum rozrywki i żużel to wszystko, czego potrzebuje „szczęśliwy człowiek”. Bo szczęścia i zadowolenia tak prosto zmierzyć się nie da.
 
„Bądźmy realistami i żądajmy niemożliwego”. I dlatego może warto byłoby podjąć ryzyko i postawić na dziwaczną idee fixe, pozwolić by Rybnickie Centrum Kultury stało się np. instytucją kultury alternatywnej? By adoratorzy sztuki nowoczesnej przyjeżdżając do naszego regionu, najpierw odwiedzali słynną w świecie galerię Kronika w Bytomiu, a później przeżywali zdziwienie w Rybniku. Albo rozkręcić Rybnickie Dni Literatury tak, aby do naszego miasta garnęli się pisarze z najdalszych zakątków świata. To naprawdę możliwe.