Komputery, kosmos i pierniki
Paweł Kasner, uczeń SP nr 28 w Rybniku – Kamieniu zdobył trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie informatycznym.
Grupa szóstoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Rybniku wyruszyła do Torunia.
Głównym celem tej dalekiej wyprawy była wizyta na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – największej i najbardziej prestiżowej uczelni Polski Północnej, połączona z udziałem w uroczystościach zakończenia II edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bobra. W auli Wydziału Matematyki i Informatyki UMK wysłuchali wykładu prof. dr. hab. Macieja M. Sysło „Jak rodził się komputer”, bogato ilustrowanego obrazami i eksponatami z prywatnej kolekcji profesora,
Paweł był trzeci
Po wykładzie nastąpiła uroczystość wręczenia dyplomów i nagród laureatom II edycji Bobra, na którą przybyli uczniowie, nauczyciele i rodzice z różnych, czasem odległych zakątków Polski. A wśród nich był również podopieczny pani Katarzyny Sielskiej, Paweł Kasner, uczeń klasy VIa SP 28 w Rybniku, który zdobył trzecie miejsce w Polsce w kategorii szkół podstawowych. W roku 2007 do konkursu Bobra na wszystkich etapach edukacyjnych przystąpiło łącznie blisko 9 tys. uczniów, spośród których 101 otrzymało tytuł Laureata Konkursu. Paweł był jedynym rybniczaninem, który zakwalifikował się do grona laureatów tego prestiżowego konkursu.
Siódmy cud Polski
Jak wiadomo, Toruń to rodzinne miasto wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Tak więc szóstoklasiści rybnickiej podstawówki udali się na „spotkanie z kosmosem” w toruńskim Orbitarium, gdzie mogli poprzez zabawę i eksperymenty poznać wiele ciekawych zjawisk zachodzących we Wszechświecie. Będąc w grodzie słynnego astronoma warto było również zobaczyć jego pomnik i dom oraz zwiedzić toruńską Starówkę. Dla większości uczestników tej wycieczki był to pierwszy spacer po tym starym i pięknym mieście. Zwiedzanie Torunia uczniowie zakończyli na Bulwarze Filadelfijskim, gdzie podziwiali panoramę miasta od strony Wisły, która od roku 2007 znajduje się na liście 7 cudów Polski.
Sami upiekli pierniki
Szóstoklasiści z rybnickiej podstawówki nie mogli wyjechać z Torunia bez piernika. Postanowili jednak sami go sobie upiec i w tym celu odwiedzili jedyne w Europie żywe Muzeum Piernika, czyli wciąż działającą XVI-wieczną piernikarnię. Przygotowali tam pierniki według starych receptur oraz w sposób i narzędziami, jakich używano 500 lat temu: sami przesiewali mąkę, ubijali w moździerzu korzenie, dodając wszystkie składniki wyrabiali ciasto, gotowe wkładali do form, a po upieczeniu mogli zabrać je na pamiątkę do domu.
Wyjazd do Torunia był możliwy dzięki udziałowi szkoły w programie „Równy start w przyszłość – wyrównywanie szans edukacyjnych w Rybniku”. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach koła informatycznego, gdzie doskonalili swoje umiejętności i pogłębiali informatyczną wiedzę, co pozwoliło im wziąć udział w międzynarodowym konkursie.
(r)