Co ty możesz zrobić dla miasta?
Rozpoczynają się badania, które są częścią projektu zatytułowanego: „Diagnoza społeczna: Rybnik 2008. Identyfikacja i analiza lokalnych problemów społecznych”.
Przez najbliższe dwa tygodnie co najmniej 300 domostw odwiedzą rybniccy studenci. Będą prosić mieszkańców o udzielenie odpowiedzi na określone pytania. Wszystko po to, by na podstawie zebranych materiałów dowiedzieć się, na ile angażujemy się w życie społeczne.
– Studenci będą pytać o aktywność społeczną. To nie będą żadne drażliwe pytania. Interesuje nas na przykład to, czy ktoś współdziała z sąsiadami, czy dba o najbliższe otoczenie, czy działa w jakiejś organizacji i tego typu kwestie. Oczywiście gwarantujemy całkowitą anonimowość – wyjaśnia dr Andrzej Górny, socjolog UŚ, nadzorujący badania. Ankieterzy będą pytać ludzi w różnym wieku. Pomysłodawca projektu, którym jest Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS), ma nadzieję, że studentom uda się dotrzeć do jak największej liczby rybnickich dzielnic. – Generalnie te badania mają sprawdzić jak wygląda poziom uczestnictwa rybniczan w różnych formach działań społecznych. Chodzi nie tylko o wolontariat, pomoc chorym, ale szeroko rozumianą aktywność jak chociażby pilnowanie mieszkania sąsiada, gdy wyjedzie na wakacje albo sortowanie śmieci, czy uczestnictwo w wyborach – wyjaśnia Górny. Badania zostaną zakończone w maju. Ich opracowywanie potrwa do jesieni. Ich celem jest ukazanie rzeczywistego obrazu. – Przypuszczam, że ten obraz nie będzie optymistyczny. Niestety, z tą naszą aktywnością nie jest dobrze, ale kto wie – stwierdza Górny. Ma zarazem nadzieję, że zdobyty materiał pomoże w przyszłości w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. – To obecnie jedyna alternatywa, bo jeżeli nie weźmiemy swojego losu we własne ręce, to nikt nie zrobi tego za nas. Postawa roszczeniowa wobec państwa to już przeżytek. Musimy zacząć sobie ufać i wspólnie działać w lokalnych społecznościach – podsumowuje socjolog.
(bea)