Podróże kartka w kartkę
– Chcemy, żeby wszystkie dzieci wyrosły na mądrych i dobrych ludzi – wyjaśniają Katarzyna Gozdawa-Grajewska i Małgorzata Kokot, nauczyciele bibliotekarze z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Rybniku, organizatorki spotkania w ramach VII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
– Kto nie czyta, ten nie nadąża za zmianami we współczesnym świecie – dodają pomysłodawczynie akcji, w której uczestniczyło ponad stu uczniów z SP nr 1, 5, 11 i 12.
O tym, że czytanie to nie strata czasu, a całkiem dobry pomysł, są też przekonani mali mieszkańcy Rybnika. – Książki dają wiedzę i rozwijają wyobraźnię – wyjaśnia Konrad Jacków, uczeń SP nr 11. – Czytanie pomaga w nauce ortografii. Nie robi się błędów – dorzuca jego koleżanka Monika Smolak. – Po prostu fajnie się spędza czas – kwituje Dariusz Cieślok. A Natalia Górska podsumowuje: – Trzeba ćwiczyć, żeby ładnie czytać. Cała czwórka z czytaniem radzi już sobie dobrze. Wśród nich są fani przygód Harry’ego Pottera, żółwia Franklina i bajek Andersena, które potrafią samodzielnie przeczytać. Jednak podczas spotkania w RCK czytali dla nich i pozostałych dzieci zaproszeni dorośli. W rolę lektorów wcielili się m.in. poseł Marek Krząkała, zastępca prezydenta Rybnika – Joanna Kryszczyszyn, wiceprezes Sądu Rejonowego w Rybniku – Andrzej Gozdawa-Grajewski, ks. Arkadiusz Sitko. – To, że dzisiaj się tu spotykamy, to nie znaczy, że mamy czytać raz w roku. Poproście rodziców, nauczycieli, sąsiadów, żeby czytali wam codziennie i to 20 minut – apelowała Karina Mucha, koordynator wojewódzki kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Swój apel dołączył Mirosław Orczyk, trener rybnickich koszykarek, który przeprowadził z dziećmi krótki trening. – Pamiętajcie. Codziennie 20 minut czytania i 20 minut ćwiczeń razem z rodzicami i dziadkami. Przypominajcie im, że trzeba dbać o kondycję – zachęcał trener. Po wysłuchaniu wszystkich „czytających” gości, dzieci uczestniczyły w grach, zabawach i konkursach prowadzonych przez harcerzy.
Beata Mońka