Skrzydlaty, upadły książę
Był nazywany „Księciem Montparnasse’u”, „upadłym aniołem” lub „skrzydlatym wędrowcem”. Mowa o Amadeo Modiglianim – artyście, który był bohaterem ósmej edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Wielcy znani i nieznani”. Jury musiało poddać ocenie 2500 prac, nadesłanych z 24 krajów.
– Dziękuję wszystkim młodym artystom, którzy tak ciężko pracowali, żeby stworzyć te wspaniałe prace. To nie było łatwe, bo najpierw trzeba było cokolwiek dowiedzieć się o bohaterze naszego konkursu, o jego życiu i twórczości – mówiła podczas wręczenia nagród Aldona Kołucka-Kaczmarczyk, koordynatorka i pomysłodawczyni konkursu. Niestety, niewielu twórców mogło osobiście odebrać nagrody. Tym bardziej, że w gronie wyróżnionych znaleźli się autorzy z m.in. Azerbejdżanu, Brazylii, Filipin, Indonezji, Korei, USA, a także wielu europejskich krajów. Jedna z nagród trafiła do rąk rybniczanki Bogny Plaskury, która na co dzień doskonali warsztat w Młodzieżowym Domu Kultury. – Generalnie rzadko biorę udział w konkursach. No a teraz wybieram się na studia na grafikę i to mnie bardziej pochłania – mówi autorka nagrodzonego rysunku, która zaczynała swoją przygodę twórczą od zajęć szkolnego kółka plastycznego. Potem ćwiczyła pod okiem malarki Grażyny Zarzeckiej-Czech, po czym trafiła do MDK-u do instruktorki Ewy Tomas-Modlich. W konkursie „Wielcy znani i nieznani” wzięła udział, bo lubi malarstwo „Księcia Montparnasse’u”. – Modigliani to jeden z moich ulubionych malarzy, więc było trochę łatwiej – przyznaje z uśmiechem.
Wśród wyróżnionych znalazła się także 9-letnia Natalia Frydrych, która uczestniczy w zajęciach prowadzonych przez Krystynę Komorowską w OPP Zespół „Przygoda”. Do wykonania portretu malarza wykorzystała pastele, które są jej ulubioną techniką. Stworzenie konkursowej pracy zajęło jej około czterech godzin. – Temat trochę podpowiedziała pani, a wcześniej pokazywała nam obrazki tego malarza w książce – zdradza młoda autorka, która ma już na swoim koncie kilka nagród. – W ubiegłym roku córka zdobyła nagrodę m.in. na konkursie w Brazylii. W tym roku jest jakoś cienko, bo na razie ma trzy – mówi z uśmiechem mama Natalii. – To było trudne zadanie, ale zawsze powtarzam moim uczniom za Saint-Exuperym: „Człowiek staje się kimś tylko w starciu z tym, co trudne”. Jednak wielu dorosłych lubi twórczość Modiglianiego. Nauczycielom było więc trochę łatwiej wybrać, co opowiedzieć o samym artyście i które jego obrazy pokazać, szczególnie tym małym, kilkuletnim uczestnikom konkursu – zauważa Kołucka-Kaczmarczyk. Dodaje też, że organizatorzy nie stosowali żadnej cenzury. To odpowiedź na pytanie o jeden z obrazów, na którym autorka prezentuje kobiecy akt w bieliźnie. Oczywiście trudno doszukać się takiego dzieła w twórczości Modiglianiego. Bohaterami wcześniejszych edycji konkursu byli: Michał Anioł, Leonadro da Vinci, Claude Monet, Frida Kahlo, Gustaw Klimt, Rembrandt, Toulouse-Lautrec.
Beata Mońka