Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (85) Data wydania: 24.06.08

„Hanka” się nie starzeje

II LO im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego świętowało jubileusz 60-lecia szkoły.
– Byłyśmy pierwszą brygadą, która zaczęła budować aulę. Jeździłyśmy „Starem” po cegły do cegielni za Rudą, po czym wyładowywałyśmy i układałyśmy je na terenie szkoły – wspominają szkolne koleżanki Juta Maroszek, Elżbieta Lenik i Roża Wesołowska.
 
Rybniczanki, mieszkające obecnie w Katowicach, zdawały maturę w 1961 roku. – Dopiero dwa lata później w szkole pojawili się chłopcy. My uczyłyśmy się jeszcze w elitarnym, damskim gronie – opowiada z uśmiechem Lenik. – Jak przychodzili uczniowie z „powstańców”, które było męskim liceum, to cała nasza szkoła wybiegała na korytarz, żeby zobaczyć, jak też wyglądają chłopcy – żartuje Wesołowska.
 
Bój o „kaczuszki”
 
Cała trójka wspomina też szkolne mundurki i to, że nie wolno im było malować się czy farbować włosów. – Kiedyś zapytałam wychowawczynię, czy można sobie upudrować nos, gdy się świeci. Myślałam, że spadnie z krzesła – opowiada Wesołowska. A jej koleżanki przypominają walkę, jaką stoczyły z nauczycielami, żeby mogły nosić buty na niewielkich szpilkach, tzw. „kaczuszki”. Uczennice były nawet instruowane, jak powinny ubierać się w wakacje. Dzisiaj wspominają te historie z uśmiechem, a już bardziej na serio stwierdzają, że miały fantastyczne grono pedagogiczne.
 
Łacina za drzwiami
 
Jednym z ich nauczycieli był Innocenty Libura. – Większości z nas udało się bez problemu dostać na studia, chociaż nie było wtedy żadnych profili ani specjalizacji. Ja skończyłam chemię na politechnice, a moje obie koleżanki prawo – podsumowuje Maroszek. W jej opowieściach pojawia się postać jeszcze jednego nauczyciela. – Miałam ulubiony przedmiot, który na ogół przesiadywałam za drzwiami. Chociaż nauczyciel był człowiekiem kulturalnym i miłym, udawało mi się go wyprowadzić z równowagi. Mowa o łacinie, której uczył profesor Alojzy Mańka. Cóż, nie mógł znieść mojej nadgorliwości – wspomina ze śmiechem.
 
Więcej jest dobrych wspomnień
 
Są też historie, które nawet dzisiaj absolwentki II LO opowiadają z przejęciem. Jedną z nich przypomniało im zdjęcie, jakie znalazły w księdze pamiątkowej. Zrobiono je ich klasie podczas zajęć na strzelnicy. Wracając z nich, Juta Maroszek i Elżbieta Lenik były świadkami tragicznego wydarzenia. Widziały jak nauczyciel, znany im z Liceum Pedagogicznego, które mieściło się w tym samym budynku, rzucił się pod pociąg. Na szczęście – jak przyznają – więcej mają dobrych wspomnień. – W sumie szkoła ukształtowała nasze osobowości, była wymagająca, uczyła kultury i zasad moralnych, co nie zawsze było nam na rękę, ale po latach oceniamy, że to było dobre dla nas – podsumowuje Lenik.
 
Nie było rywalizacji
 
Oczywiście, w ich czasach nie było nawet mowy o jakiejkolwiek rywalizacji pomiędzy „Hanką” a „Powstańcami”. Obie szkoły świetnie się „uzupełniały”. – Połowa naszego zespołu to absolwenci „Hanki”, a połowa „Powstańców”. Jesteśmy najlepszym przykładem, że muzyka łagodzi obyczaje – śmieje się Michał Wojaczek z grupy „6 na 6”, której występ uświetnił oficjalną część obchodów jubileuszu zorganizowaną w RCK. – To są dwie dobre szkoły, które się porównują w wynikach. I jeżeli jest między nimi jakakolwiek rywalizacja, to jedynie w pozytywnym tego słowa znaczeniu – stwierdza Maria Malinowska, dyrektor II LO. Pytana zaś o jubileusz podkreśla: – Zawsze sięgamy do korzeni, a jednak żyjemy w świecie dzisiejszych realiów. Staramy się sprostać temu, czego oczekuje od nas Rybnik. A tradycja? Zobowiązuje i tym bardziej mobilizuje wszystkich do pracy.
 
Beata Mońka