Rzeźba niczym komin
Otwarciem dwóch wystaw: w muzeum i bibliotece rozpoczął się Rybnik Art Festiwal.
– Tegoroczny Rybnik Art Festiwal jest poświęcony głownie rzeźbie, stąd jego tytuł: „Rzeźba w mieście”. Jednak rzeźba nie może w pełni zaistnieć bez rysunku, malarstwa i grafiki. Dlatego i takie prace można oglądać na wystawach – mówiła pomysłodawczyni festiwalu Maria Budny–Malczewska, otwierając pierwszą z ekspozycji.
W rybnickim Muzeum można oglądać wystawę „2/2”. Znalazły się na niej rzeźby w brązie Wiesława Koronowskiego z ASP w Poznaniu, rysunek Aleksandra Ostrowskiego, Dyrektora Instytutu Sztuki PWSZ w Raciborzu, a także grafiki związanej z raciborską uczelnią Wiesławy Ostrowskiej. Na ekspozycji są również prezentowane rzeźby rybniczanina Henryka Fojcika i współpracującego z nim studenta V roku Instytutu Sztuki UŚ – Grzegorza Krajczoka. Jedną z prac, które można zobaczyć jest „Rzeźba otwarta”. – Ta praca powstała z fascynacji Grzegorza Krajczoka wydrążonym przez naturę pniem. On go pociął, dodał kolor, ułożył i otwarł na interpretacje. Życie dopisało jedną z nich. Przy okazji wyburzenia browaru i budowy Focus Parku, wybuchła sprawa komina, który trzeba było częściowo rozebrać. Ten wydrążony i pocięty pień to ilustracja tej historii – opowiedział Henryk Fojcik, autor m.in. ołtarza głównego w kościele Królowej Apostołów w Rybniku. – Jestem na etapie zadawania sobie pytań o istotę sztuki, szukam symboli, alegorii, znaków. Jeżeli drzewo to symbol życia, to zwalony pień jest jego przeciwieństwem – dodał Grzegorz Krajczok, zajmujący się także rzeźbą sakralną i konserwacją zabytków.
Chcemy stworzyć plenerową galerię
Z kolei w galerii „Jasna” Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku otwarto wystawę „2 x?” prezentującą twórczość pedagogów Katedry Výtvarné Výchovy Uniwersytetu w Ostrawie i Instytutu Sztuki PWSZ w Raciborzu. Obie ekspozycje można oglądać do 21 listopada. Z kolei od 17 listopada w Klubie Energetyka swojej prace pokażą studenci i asystenci z uczelni w Ostrawie, Raciborzu i Poznaniu. Wernisaż rozpocznie się o 17.00. Będą mu towarzyszyć prezentacje i wykład. Natomiast 23 października w galerii Rybnickiego Centrum Kultury zostanie otwarta wystawa prac Alojzego Gryta, czemu będzie towarzyszyć prezentacja koncepcji zagospodarowania terenów zielonych przy Kampusie. – Na wystawie będą pokazane projekty rzeźb Alojzego Gryta. Mam nadzieję, że w przyszłym roku jedna z nich stanie w plenerowej galerii, którą chcielibyśmy stworzyć na terenie Kampusu. Chcemy też zorganizować plener z udziałem twórców z Ostrawy, Poznania i Raciborza. Być może ich prace także mogłyby pozostać w tej galerii. Oczywiście to na razie plany – zdradza Budny–Malczewska. „Tygodnik Rybnicki” objął patronat nad Rybnik Art Festiwal.
(bea)