Polski nie jest trudny
Gimnazjaliści zmierzyli się w Turnieju Językowym „Mistrzowie Języka Polskiego”.
– Liczy się dobra zabawa – stwierdza Ewelina Urbaniak, trzecioklasistka z G nr 10. – I odrobina adrenaliny – dopowiada jej młodsza o rok koleżanka Anna Sobik. – I żeby popełniać jak najmniej błędów – kwituje Krzysztof Szymała, uczeń II klasy.
Cała trójka reprezentuje w Międzygimnazjalnym Turnieju Językowym „Mistrzowie Języka Polskiego” Gimnazjum nr 10 im. Jana Pawła II z Ligoty – Ligockiej Kuźni. – U nas w szkole było organizowane dyktando i ci, którym poszło najlepiej tutaj się znaleźli – wyjaśniają gimnazjaliści z „dziesiątki”. Do konkursu starają się podchodzić z humorem, ale liczą też na swoje wiadomości. – Chodzimy na kółko polonistyczne, na którym przygotowujemy się do olimpiady. Konkurs jest częścią tych przygotowań – opowiada Urbaniak. – No i mamy świetną polonistkę – dodają jej koledzy. Przyznają, że na co dzień zdarza im się posługiwać młodzieżowym slangiem albo gwarą. – Ale na lekcjach mówimy poprawnie – zaznacza Szymała. – Krzysiu to w ogóle jest taka nasza alfa i omega z polskiego – stwierdzają z uśmiechem jego koleżanki.
– Naszym uczniom zdarza się używać gwary albo młodzieżowego slangu. Czasami nie są świadomi granicy między językiem potocznym, a literackim – zauważa Daniela Ścieszka, polonistka z Gimnazjum nr 4. – Bywa różnie z poprawnym posługiwaniem się językiem. Nie tak rzadko słyszymy chłopców mówiących „poszłem”, zamiast „poszedłem”. Nasz konkurs ma jednak przekonać młodzież, że język polski nie jest taki trudny i że każdy może nauczyć się poprawnie nim posługiwać – wyjaśnia Adrianna Widera, druga z organizatorek. Turniej składał się z trzech etapów. W pierwszym uczniowie pisali dyktando i rozwiązywali rebusy językowe. Druga część sprawdzała ich znajomość gramatyki. Musieli m.in. odnaleźć błędy fleksyjne, składniowe i słownikowe w zdaniach, uzasadnić pisownię wyrazów, podać synonimy, czy ułożyć wyrazy w kolejności alfabetycznej. Na koniec czekał na nich quiz komputerowy. – W Rybniku jest organizowane dyktando dla uczniów szkół podstawowych. My chciałyśmy przygotować konkurs dla gimnazjalistów, ale uznałyśmy, że samo dyktando nie będzie dla nich atrakcyjne. Stąd te dwie pozostałe części turnieju – tłumaczą organizatorki Międzygimnazjalnego Turnieju Językowego „Mistrzowie Języka Polskiego”, w którym wzięło udział siedem drużyn z rybnickich gimnazjów oraz reprezentacja Gimnazjum Księdza Walentego w Jankowicach. Tytuł „Mistrzów Języka Polskiego” wywalczyła ekipa z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Czesława Miłosza z Boguszowic Starych w składzie: Marta Zaik, Ewa Wala i Maciej Drąg. Zwycięska szkoła otrzymała w nagrodę odtwarzacz DVD, a jej reprezentanci Encyklopedie Wiedzy o Języku Polskim.
Beata Mońka