Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (116) Data wydania: 27.01.09

Grasz w zielone? Gram

W Rybniku powstała pierwsza internetowa strona ekologiczna z prawdziwego zdarzenia: ZielonyRybnik.pl
Często używane określenie „zielony Rybnik” to mit, uproszczone widzenie rzeczywistości, które może bardziej odpowiada warunkom przyrodniczym, niż dbałości o środowisko – mówi Mariusz Juszczyk, koordynator projektu „Gram w Zielone”  w rybnickim Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych.
 
– W strefie śródmieścia brakuje pojemników na selektywną zbiórkę odpadów, w mieście nie ma też ani jednego kosza na psie odchody, a przecież za pozostawienie nieczystości po swoim psie grozi mandat. O takich sprawach chcemy mówić w ramach  kampanii edukacyjno - informacyjnej na rzecz idei zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy otwarci na współpracę z każdym,  kto ma ochotę coś zrobić – dodaje koordynator projektu. Nie jest to pierwsza taka inicjatywa rybnickiego CRIS-u. Dwa lata temu Kinga Zglińska koordynowała projekt na rzecz ekoklubów „Bierzemy sprawy w swoje ręce”. – Grupy zakładane były w Rybniku, okolicznych miastach, obecnie idea rozrosła się na całą Polskę, a także Europę. Chodziło o podniesienie świadomości ekologicznej i aktywizację młodych ludzi – wyjaśnia Mariusz Juszczyk.
 
Czegoś takiego jeszcze nie było
 
Nowy portal, który ruszył z początkiem stycznia, to pierwsza, profesjonalna strona ekologiczna w Rybniku. – W całym kraju na palcach jednej ręki można policzyć strony prowadzone przez miejskie wydziały ekologii. Wiem, że takie strony ma Gdańsk i Łódź, więcej nie widziałem – mówi Mariusz Juszczyk. ZielonyRybnik.pl to  tylko część projektu „Gram w Zielone”.  Obecnie trwają warsztaty ekologiczne, w których biorą udział m.in. studenci oraz osoby pracujące. Tematem ekologicznych szkoleń jest konsumpcjonizm, zagadnienia prawne oraz pojęcie zrównoważonego rozwoju pojmowanego w szerszym kontekście aniżeli tylko problemy społeczne. Projekt ma na celu promocję wiedzy ekologicznej oraz edukację. Rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku, a zakończy w czerwcu tego roku. – W maju ruszamy z pierwszą tego typu w Rybniku kampanią spoleczną. W jej prowadzeniu pomogą nam agencje piarowe. Czegoś takiego jeszcze w naszym mieście nie było – przekonuje Mariusz Juszczyk.
 
ZielonyRybnik.pl
 
Na nowej stronie można się zalogować i zamieszczać zdjęcia oraz komentarze.  Na ekomapce można zaznaczać miejsca, gdzie w mieście wystepują problemy ekologiczne. Są tutaj porady przydatne w domu, na zakupach czy w pracy. Jest też blog, na którym można wyrazić swoje opinie, zamieścić ciekawostki, jest również dział video. – Nowy portal skonstruowany jest tak, aby wszyscy zainteresowani sprawami ekologii mogli się na nim swobodnie wypowiadać. Każdy może zostawić komentarz i pisać nowe artykuły  – mówi o nowej stronie Mariusz Juszczyk. Portal przybliża odbiorcom także jego twórca – Krzysztof Kaznowski. – Podstawowe funkcje portalu tworzy system aktualności, blog, serwis fotograficzny, serwis wideo oraz FAQ (zbiór najczęściej zadawanych pytań) i shoutbox (narzędzie pozwalające zamieszczać krótkie wiadomości tekstowe). Część społecznościowa umożliwia swobodną komunikację między zarejestrowanymi użytkownikami portalu oraz komentowanie wszystkich treści umieszczanych przez redakcję portalu – wyjaśnia twórca portalu z firmy Code13.
 
Projekt „Grasz w Zielone” zakończy się za pół roku, ale ślad pozostanie. Bedzie nim m.in. nowy portal. Oby dzięki takiej edukacji Rybnik stał się naprawdę zielony.
 
Do odwiedzenia ekologicznego portalu zachęcają: Kabaret Młodych Panów, Judyta Mojżesz-Jałocha, II wicemiss Polski oraz prezydent Adam Fudali.
 
Sonda - Czego nie powinno się wyrzucać do kubła na śmieci?
 
Jarosław Siemdaj
Wiele rzeczy nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza, tak nakazuje Unia Europejska i można dostać duże kary. Baterie, akumulatory, zużyty sprzęt elektroniczny, niechciane dzieci... no to ostatnie to oczywiście żart. Ale czy taki telewizor jest bardziej szkodliwy niż 100 plastikowych butelek? Nie wiem tego i wielu innych rzeczy. Chciałbym, by mi to ktoś wytłumaczył.
 
Danuta Termin
Na pewno trzeba segregować plastik, szkło. Ja tego nie wyrzucam do jednego kubła, ale wiem, że wielu ludzi tak robi. Mało jest tych pojemników do segregacji. Myślę, że gdyby było więcej, ludzie by się dostosowali, tak jak to jest za granicą. A u nas jak ktoś ma jechać wiele kilometrów... nie ma to dla niego sensu.
 
Henryk Salich
Na pewno nie można wyrzucać  plastiku, szkła i papieru. Mieszkam  w domku, więc mam umowę z firmą, która wywozi plastik i popiół. Stare meble z drzewa palę w piecu, ale plastiku nie można. Ostatnio była zbiórka w gminie, zbierali stare telewizory i inne sprzęty, więc można się było ich pozbyć.  Mam mały ogródek, trochę trawy i parę choinek, to nie mam problemu co zroić z liśćmi, czy innymi tego typu odpadami.
 
Ewa Kieczka
Nie wolno wyrzucać baterii i akumulatorów, wszystkiego, co można jeszcze przetworzyć. Z lodówką też trzeba uważać, bo wypuszcza freon do atmosfery. W ogóle należy sortować wszystkie śmieci. Taka makulatura ostatnio staniała, ale ja i tak ją oddaję. Problem w tym, że mało takich punktów skupu i koszów na segregację. Ale dla chcącego nic trudnego!
 
Iza Salamon