Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (118) Data wydania: 10.02.09

Do twarzy mi z radością

Wokaliści zakwalifikowani do Turnieju Regionalnego wzięli udział w warsztatach artystycznych.
– Ludzkość cierpi 24 godziny na dobę. Dajcie publiczności radość, nie wybierajcie piosenek, pokazujących waszą niemożność – przekonywała uczestników warsztatów Olga Szwajgier, śpiewaczka i pedagog w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.
 
Warsztaty Małej Akademii XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej zorganizowano z myślą o uczestnikach Turnieju Regionalnego. Przez trzy dni dziesiątka młodych wokalistów pod okiem fachowców doskonaliła swoje umiejętności wokalne, interpretacyjne i aktorskie, pracowała nad dykcją i wykreowaniem wizerunku scenicznego.
 
W ostatnim dniu warsztatów można było wysłuchać wspólnych porad wspomnianej Olgi Szwajgier oraz  Wojciecha Kościelniaka, aktora i reżysera teatralnego, jak i Danuty Owczarek, prowadzącej szkolenia z zakresu wymowy.  – Jestem mile zaskoczona. W tamtym roku byłam pod ogromnym wrażeniem aktorki i wokalistki  Marii Meyer, która prowadziła warsztaty.  Myślałm, że nikt jej nie przebije. Jednak okazało się, że i tegoroczne spotkania bardzo dużo mi dały – wyjawia Marta Wachowicz z Rybnika. Młodej wokalistce szczególnie pomogły wskazówki aktorskie i interpretacyjne. – Dzięki temu mogę lepiej zrozumieć i przekonywująco zaprezentować śpiewane teksty. Ważne są też uwagi natury technicznej, na przykład jak prawidłowo oddychać. Nie potrafię tego jeszcze w naturalny sposób wykorzystywać, bo na scenie za bardzo skupiam się na tekście. Tak więc mam nad czym pracować – komentuje. – Mądrze dobierany oddech jest waszą mocą – powtarzała Szwajgier, która dzięki ćwiczeniom własnego pomysłu rozszerzyła skalę swojego głosu z czterech do sześciu oktaw.
 
Wokalistka z Rybnika miała także okazję uczestniczyć w zajęciach z Martą Stangel, specjalistką w zakresie doradztwa personalnego, analizy kolorystycznej oraz analizy ciała i stylu. – Dowiedziałam się, że mój typ urody to Pani Zima.  Wiem już w jakich kolorach mi do twarzy, przede mną jeszcze próbny makijaż – zdradza Wachowicz. – Co roku staraliśmy się podpowiadać uczestnikom Turnieju Regionalnego co powinni zrobić, żeby wyglądać korzystnie na scenie. Tym razem postanowiliśmy zaprosić profesjonalną wizażystkę, bo wiemy jak ważne dla młodego  wokalisty jest wykreowanie wizerunku – mówi Jadwiga Demczuk–Bronowska, organizatorka warsztatów. Spotkania z ekspertami służyły także do podbudowania wiary młodych wokalistów w swoje możliwości. – Człowiek ma zawsze rację. Jak pomyśli, że czegoś nie potrafi, to zrobi wszystko, żeby mu się nie udało. A jak wierzy, że potrafi, to tego dokona. Koniec z polskim cierpiętnictwem i epatowaniem smutkiem –podkreślała Szwajgier. Ile młodzi wokaliści wynieśli  z tych lekcji, przekonamy się już 19 lutego podczas finału Turnieju Regionalnego OFPA. Oprócz Marty Wachowicz, wezmą w nim udział: Paweł Brożek z Czechowic – Dziedzic, Marta Dzwonkowska z Wrocławia, Dawid Kartaszewicz z Krakowa, Agnieszka Kiermasz z Mesznej,  Roksana Lewak z Raciborza,  Małgorzata Oleś z Jejkowic, Jacek Pacholski z Rybnika, Hanna Sładek z Rybnika oraz Joanna Trzaskalik z Golasowic. Czwórka najlepszych awansuje do Turnieju Krajowego. Jego uczestników będzie można usłyszeć 20 i 21 lutego. Nie zabraknie też imprez towarzyszących.  W pierwszy z wieczorów publiczność wysłucha premierowo koncertu „Artystów nie robi się w fabryce” z udziałem Janusza Radka oraz młodych wokalistów, w tym: Malwiny Klimek, Marty Wachowicz oraz Małgorzaty Oleś.  21 lutego zaplanowano koncert „Królowa Mab”, czyli śpiewane monologi z Szekspira, zaś w kolejny z wieczorów: „Impresję na temat raju” z udziałem m.in. Jacka Bończyka i Mirosława Czyżykiewicza. Koncert galowy, 22 lutego, uświetni: mini recital Gabrieli Lenckiej, która wygrała ubiegłoroczną edycję OFPA oraz występy tegorocznych laureatów. Festiwal zakończy  koncert : ,,Słowa, Słowa, Słowa” w reżyserii: Andrzeja Strzeleckiego, z tekstami A. Osieckiej, J. Przybory i J. Kofty. A zaśpiewają m. in.  Joanna Liszowska, Piotr Machalica, Marian Opania, Katarzyna Zielińska. Bilety można kupić w  sekretariacie Klubu Energetyka, w dziale socjalnym Elektrowni Rybnik S. A. oraz w kasie Teatru Ziemi Rybnickiej. Ich cena: 20 zł (czwartek), 30 zł  (piątek), 30 zł (sobota) oraz 50 zł (niedziela).  Szczegółowe informacje na: www.ofpa.pl
 
Beata Mońka