Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (119) Data wydania: 17.02.09

Obrzędowy finał karnawału

Tegoroczny karnawał można pożegnać na ostatkach w Domu Kultury Chwałowice.
Tradycyjne zabawy związane z rokiem liturgicznym i obrzędowym były przez setki lat znakiem rozpoznawczym naszej kultury. Niestety, wraz z odejściem tradycyjnych form kultury ludowej, postępująca globalizacja, a przede wszystkim przyjęcie „wielkomiejskiej mentalności” sprawiają, że tradycyjne obrzędy te zanikają.
 
A szkoda, bo atrakcje i przyjemności jakim oddawali się jeszcze nasi dziadkowie finezją i pomysłowością przewyższają niejedną niespodziankę, którą co roku szykują na okoliczność rozmaitych świąt spece od marketingu z rozmaitych firm i instytucji. A wystarczy jedynie sięgnąć do przepastnej skarbnicy naszych kulturowych tradycji. Do pięknego obrzędu nawiąże niebawem Dom Kultury Chwałowice, który przygotowuje ostatkową imprezę z „pogrzebem kontrabasu”. To bardzo śląska tradycja, najbardziej znana na Opolszczyźnie i ziemi cieszyńskiej. Form „pogrzebu” jest kilka, np. w tzw. „kusy” wtorek, czyli ostatni dzień karnawału huczna zabawa trwa tylko do północy. Wraz z wybiciem godziny dwunastej muzyka powinna zamilknąć. Godzinę przed północą wchodził do sali gospodarz zabawy i nakazywał wybór „wdowy”, gdyż zbliżała się godzina śmierci starego, zmęczonego zabawami basu. To powiedziawszy, zaczynał co kwadrans odpinać jedną z czterech strun basu, przy akompaniamencie zawodzeń „wdowy”, którą zostawała zwykle najlepsza tancerka. W końcu czterech czarno ubranych młodzieńców brało bas niby trumnę na ramiona i wraz z całym konduktem pogrzebowym obchodziło salę kilka razy dookoła, kończąc pochód przy bufecie, gdzie gospodarz częstował wszystkich śledziami. Z kolei w Cieszynie „pogrzeb kontrabasu” jest traktowany jako święto muzykantów. Tam o północy basy przykrywa się czarnym suknem i obnosi jak trumnę. Kiedyś odkręcano jeszcze struny, ale teraz muzycy tego nie robią, bo to dość kłopotliwe i szkodzi instrumentowi. Koniec zabawy oznacza też koniec ucztowania przy suto zastawionym stole. Znikają szynki, kaszanki i smalec. Ich miejsce zajmują śledzik oraz postny żur.Do tych tradycji nawiążą wszyscy ci, którzy zdecydują się wybrać 21 lutego do Chwałowic. Zaplanowano m.in. zabawę przy muzyce zespołu Magnum z solistką Katarzyną Danek (laureatką Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku) oraz oczywiście, „pogrzeb basu”. Na okoliczność imprezy przygotowano również specjalne menu: ciepłą kolację, przekąski, zimną płytę i napoje. Zabawa rozpocznie się o 19.00. Cena biletu: 150 zł od pary.
 
(bea)