Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (120) Data wydania: 24.02.09

A jednak zlikwidowali

Z Zespołu Szkół numer 4 ocaleje tylko liceum.
Prezydent postanowił zlikwidować Zespół Szkół numer 4, jedyną szkołę średnią w obu dzielnicach Boguszowic. Radni przyklasnęli tej decyzji, mimo że wielu mieszkańców i rady obu dzielnic, a także uczniowie i nauczyciele zorganizowali akcję protestu. W kilka dni zebrano ponad 400 podpisów. – Gdybym był zwykłym mieszkańcem, nawet podpisałbym ten list protestu. Ale jestem radnym – tłumaczył swoje rozdarcie Jan Mura, radny z Boguszowic Starych. Jego kolega z Osiedla ripostował. – Ja także jestem radnym, ale jako mieszkaniec tej dzielnicy widzę, jak ważna jest ta szkoła dla naszego środowiska – pozostawał przy swoich przekonaniach wbrew dyscyplinie własnego klubu Waldemar Brzózka.
 
Mura stoi murem?
 
W przerwie przed głosowaniem nad likwidacją szkoły Jan Mura, radny Boguszowic Starych i równocześnie absolwent tej szkoły, mówił, że nie wie jeszcze, jak zagłosuje. Tymczasem podczas obrad podzielił się nagle swoim pomysłem na rozwiązanie problemu. – Chodzi mi to po głowie od dłuższego czasu, ale może VI LO mogłoby wejść w skład Gimnazjum numer 7? – zaproponował ocalenie liceum z likwidowanego ZS4. – Zrobimy wszystko, by powstał taki zespół szkół ponadpodstawowych – podchwycił natychmiast pomysł i obiecał zaangażowanie władz Adam Fudali. – No to teraz już wiem, jak głosować – cieszył się Mura i zagłosował za likwidacją.
 
Kto, gdzie i kiedy?
 
Zespół Szkół numer 4 nie zorganizuje naboru w nowym roku szkolnym i zostanie ostatecznie zlikwidowany 31 sierpnia 2010 roku. Uczniowie trzech klas technikum, którzy nie zdążą ukończyć edukacji przed likwidacją, zostaną przeniesieni do Zespołu Szkół numer 5. Ocaleje jedynie Liceum numer 6, które prezydent obiecał przyłączyć do Gimnazjum numer 7 i stworzyć tym samym zespół szkół ponadpodstawowych. – Dobrze, że przynajmniej liceum będzie w tym środowisku funkcjonować. Będziemy pilnować, by obietnica została zrealizowana – komentuje sprawę Brzózka. Do budynku byłego ZS4 wprowadzi się „Szkoła życia”, czyli Specjalny Zespół Szkolno-Przedszkolny, dla którego placówka przy ulicy Hibnera jest już niewystarczająca. Zanim to nastąpi, dawny budynek ZS4 musi zostać przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli przy 2 głosach przeciwnych i 6 wstrzymujących się.
 
Jak komentowano nasz zeszłotygodniowy artykuł „Będziemy bronić szkoły”?
~pfff – Władze miasta Rybnika nie pomyślały o tym, że my uczniowie ZSP 4 też mamy prawo do zdania matury a w technikum także egzaminów zawodowych. Jeżeli ludzie na wyższych stołkach zaczną wybierać komu dać szanse w życiu na osiągnięcie pewnych celów to ja już nie wiem co się z tymi ludźmi stanie.
 
~!! – Można było się tego spodziewać prędzej czy później, bo nasz szanowny pan prezydent chyba nigdy nie darzył szczególną sympatią tej szkoły. Na ‚oxford’ chodzę od 2004 roku (gimnazjum + liceum) i nie wyobrażam sobie, ze mogłabym się gdzieś indziej uczyć!
~Roks – W tej chwili jest naprawdę z Boguszowic dobra komunikacja do Centrum, i na Nowiny. Uczniowie dojadą bez problemu, a argument o spadku uczniów w takich szkołach jest niestety bardzo mocny.
 
~Uczeń – Po cichu nawet się cieszę bo chodzić do szkoły bliżej centrum Rybnika to atrakcja, a dojazd dla młodego autobusem miejskim który kursuje bardzo często – to żaden problem. Po drodze można wpaść do knajpki, kina czy na stadion. Poza tym mniej szkół znaczy – lepsze wyposażenie. I nie oszukujmy się – największymi przeciwnikami likwidacji są nauczyciele bo się boją o swoje tyłki – nie uczniowie.
Wybrane posty ze strony www.tygodnikrybnicki.pl
 
Krystian Szytenhelm