Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (124) Data wydania: 24.03.09

Fascynująca kultura żydowska

Żydowskiej kulturze i historii poświęcono warsztaty humanistyczne w I LO.
Czy neonaziści mają prawo do demonstrowania swoich poglądów? Skąd bierze się antysemityzm? Dlaczego ulegamy stereotypom w myśleniu o innych? – to tylko kilka pytań, z którymi zmierzyli się uczestnicy warsztatów humanistycznych w I LO.
 
Spotkaniom przyświecały słowa Hanny Krall „Bo dawno temu, w jakichś małych, polskich miasteczkach, byli Żydzi...”. – Wcześniejsze nasze warsztaty poruszały tematykę tolerancji, w ubiegłym roku odbywały się pod hasłem „Spotkanie z innym”. A kultura żydowska? Jest fascynująca. I od paru lat chodził nam po głowie taki pomysł. Obie skończyłyśmy letnią szkołę nauczana o holocauście. Dowiedziałyśmy się, że jest możliwość sprowadzenia wystawy „Żydzi w Polsce – swoi czy obcy?”. I to był dobry punkt wyjścia do zorganizowania warsztatów poświęconych kulturze żydowskiej – opowiada polonistka Joanna Mikszta, która wspólnie z Aleksandrą Kotas zorganizowała warsztaty humanistyczne. Wzięli w nich udział nie tylko uczniowie Liceum im. Powstańców Śląskich, ale i ich koledzy z innych rybnickich szkół. W każdym z przedsięwzięć uczestniczyło ponad stu młodych ludzi.  Warsztaty były okazją by wysłuchać wykładu dr. Jacka Surzyna z Uniwersytetu Śląskiego „W poszukiwaniu żydowskiej tożsamości. Emancypacja, antysemityzm, syjonizm” i podyskutować na ten temat, jak i zastanowić się nad ideą Boga w judaizmie. Z kolei Mirosław Ropiak z Klubu Filmu Niezależnego zaprosił licealistów na sens filmowy i dyskusję o produkcji Jana Hřebejka „Musimy sobie pomagać”.  Ostatnim akcentem i swoistym podsumowaniem warsztatów była debata, jaką poprowadzili studenci i animatorzy: Anna Sarna i Daniel Przygoda, współpracujący ze Stowarzyszeniem „Spotkania”, które zajmuje się m.in. edukacją wielokulturową, a także tematyką żydowską. Warsztatom towarzyszył konkurs literacki, poświęcony m.in. stereotypom w postrzeganiu innych narodów, kultur, ras. Wyróżniono trójkę autorów: Agnieszkę Pyszny i Dominikę Kuśkę z I LO oraz Wadima Filiksa z IV LO. – Esej jest bardzo trudnym gatunkiem. A to były piękne i mądre prace ludzi, którzy podobno nie są dojrzali, a czasami zachowują się bardziej dojrzale niż dorośli – komentuje Mikszta. O tym, że trwają warsztaty można też było przekonać się wędrując szkolnymi korytarzami. – To tradycja warsztatów. Niezależnie jaki jest ich temat, obklejamy szkołę przeróżnymi cytatami, anegdotami, złotymi myślami. Tym razem są to terminy żydowskie,  zagadki, przysłowia, żeby wszyscy w szkole wiedzieli, że odbywają się warsztaty humanistyczne – tłumaczy polonistka. Warsztatowym spotkaniom towarzyszyła też  wystawa edukacyjna „Żydzi w Polsce – swoi czy obcy?”, którą zorganizowało Centrum Polsko-Niemieckie w Krakowie we współpracy z Domem Anny Frank w Amsterdamie, przy wsparciu finansowym holenderskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ekspozycja przedstawia historię Żydów polskich od wczesnego średniowiecza po dzień dzisiejszy. Organizatorzy zachęcają do jej odwiedzania w poniedziałki (godz. 8.00 – 11.30) i środy (godz. 12.30 – 16.00). Wystawę będzie też można również zobaczyć w Dniu Otwartym szkoły.
 
Beata Mońka