Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (128) Data wydania: 21.04.09

Bombowe prezenty i śląskie tradycje

Rozmowa z księdzem doktorem Rafałem Śpiewakiem, duszpasterzem akademickim.
– Komunia Święta to chyba dzisiaj już nie sakrament, ale prezenty.
– Nie zgodzę się z tym. Przez 3 lata przygotowywałem do przyjęcia Komunii. To było pasjonujące! Dzieci mają szczere podejście i są bardzo autentyczne. W przeciwieństwie do starszych, podchodzą do tego bardzo poważnie. A prezenty... oczywiście, że się z nich cieszą, bo taki jest przecież świat dziecka! Ale odczuwają również wagę tego sakramentu. Natomiast istnieje tutaj zagrożenie z innej strony. Rodzice czasami tak bardzo chcą uszczęśliwić swoją pociechę, że tak naprawdę ją krzywdzą. Tak dzieje się, gdy najważniejszy dla nich w tym święcie dziecka staje się bombowy prezent. To redukuje myślenie do wartości materialnych.
 
– Na czym polega więc wartość duchowa tego wydarzenia?
– Każdy z sakramentów ma swoją specyfikę. Komunia jest przełomem w życiu człowieka, bo wtedy po raz pierwszy uczestniczymy w eucharystii w pełni. To przyjęcie propozycji Chrystusa, który mówi: „Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew prawdziwym napojem. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne” (Ewangelia wg św. Jana).
 
– Czy sakrament ten przyjmowany jest w naszym regionie w jakiś szczególny sposób?
– Na Śląsku bardzo ważna jest praktyka wczesnej komunii świętej. Uważam, że to rewelacyjna sprawa. Wymaga jednak dużego zaangażowania także ze strony rodziców. Małe dzieci przyjmują ten sakrament po prostu przepięknie! Nie filozofują, przeżywają transcendencję bez zbędnych pytań. Natomiast dziwny jest potem pewien brak konsekwencji. Z jednej strony dzieci masowo przyjmują sakrament, a z drugiej strony nie widać potem, by uczestniczyły we mszy świętej. I to właśnie odstaje od naszych śląskich tradycji. Wiara i jej praktykowanie to był sposób na przetrwanie w naszych trudnych warunkach.
 
Rozmawiał: Krystian Szytenhelm