Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (143) Data wydania: 04.08.09

Podróż po powiecie: Szczerbice

– Nie jesteśmy szczerbaci. Król Polski odpoczywał kiedyś pod naszym drzewem i zapomniał na odjezdnym swojego miecza koronacyjnego, a więc Szczerbca. Stąd i nazwa naszej wsi – przekonują mieszkańcy Szczerbic.
Aż 6 barów
 
Z czym kojarzą się Szczerbice? – Jeszcze kilka lat temu w całej gminie słynęliśmy z tego, że mieliśmy najwięcej barów. Było ich aż 6. Teraz został tylko jeden. To daje do myślenia, nasza społeczność ubożeje – martwi się sołtys Mieczysław Szymik. Praca oczywiście jest, szkoda tylko, że zazwyczaj poza Szczerbicami. – Rolników to mamy u nas już tylko 2 czy 3. Większość mieszkańców pracuje w Rybniku, bo firm u nas mało. Czekamy na inwestycje – zachęca sołtys.
 
Są tolerancyjni
 
Dawniej były więc bary, teraz szczerbiczanie mogą zasłynąć z tolerancji religijnej. – Mamy w sumie aż 7 mniejszości, i wszyscy żyją ze sobą w zgodzie. Nie ma żadnych zatargów na tle religijnym. Bardzo aktywni są na przykład ewangelicy. Użyczają nawet swojego chóru na różne okazje – chwali współpracę Szymik. Ale prężnie działają również członkinie koła gospodyń wiejskich. Na szczególne uznanie zasługują natomiast strażacy ochotnicy. – Podczas ostatnich podtopień bardzo się poświęcali – mówi z dumą o mieszkańcach sołtys.
 
Zamieszkajcie...
 
– Największą inwestycją w naszej wsi była oczywiście budowa kanalizacji. Na Szczerbice poszło 20 milionów złotych, czyli jakieś dwa budżety całej gminy Gaszowice – obrazuje skalę przedsięwzięcia. Ścieki ściekami, ale wieś może się również pochwalić dużą liczbą dobrze utrzymanych dróg. A te wszystkie prowadzą do centrum wsi, czyli szkoły. – Mamy szkołę podstawową, przy której zrobiliśmy plac zabaw, ścieżkę zdrowia, no i nasze boisko. Nasz zespół, KS Szczerbice, gra w B klasie. Oczywiście fajnie by było, gdyby awansowali, ale już samo utrzymanie się jest ważne. Mamy też nasz kościół pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe. I ten był remontowany, oświetlono na przykład całą drogę krzyżową. Ogólnie to bardzo się ostatnio rozbudowujemy. Mamy coraz więcej domów, bo to atrakcyjna wieś: kanalizacja, dobre i oświetlone drogi, lasy dookoła. A do tego nie ma przemysłu i jest cicho – zachwala swoją wieś sołtys.
 
albo chociaż nas odwiedźcie
 
A jeśli do Szczerbic nie na stałe, to chociaż pozwiedzać warto. – Mieliśmy tutaj kiedyś dworek, który należał do właściciela naszej wsi. Znajduje się teraz w rękach prywatnych, z zabytków ocalała więc tylko brama wjazdowa. Biegnie tamtędy ścieżka rowerowa, która prowadzi również do naszych zabytkowych kapliczek – zachęca do zwiedzania. Jak widać, ostatnimi czasy wiele już we wsi zrobiono. A jakie są plany na przyszłość? – Przede wszystkim musimy wyremontować budynek OSP, ocieplić szkołę, wymienić w niej CO, zamontować panele słoneczne i położyć do niej chodnik. Myśleliśmy też o przedszkolu, bo przybywa nam dzieci. Zresztą biorąc pod uwagę tych, którzy się ostatnio do nas wprowadzili, mamy już drugie miejsce w gminie pod względem liczby ludności. Co do planów, to najpierw jednak trzeba spłacić kanalizację. Ale uda nam się. Zresztą współpraca z gminą układa się bardzo dobrze – chwali sołtys.
 
Szczerbaci czy Szczerbiec?
 
W porównaniu z okolicznymi miejscowościami, Szczerbice są bardzo młodą wsią. Powstały dopiero na przełomie XV i XVI wieku jako dobra rycerskie. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od luki, wyrębu lub polany w lesie. Ale, jak to zazwyczaj bywa, istnieje także legenda. Ta wiąże genezę nazwy wsi ze... Szczerbcem, a więc mieczem koronacyjnym królów polskich! „Jak głosi podanie, przejeżdżający przez te tereny król Polski, po odpoczynku pod drzewem zapomniał ów miecz zabrać ze sobą” – przekazuje opowieści starszych mieszkańców Marek Masarczyk w książce „Szczerbice”. Wśród szczerbiczan krążą więc różne historie, jednak z pewnością żadna z nich nie dopuszcza myśli, by założyciele osady byli... szczerbaci!
 
Szczerbice (sołectwo w gminie Gaszowice)
Liczba mieszkańców: 2115 osób
Powierzchnia: 4,05 kilometra kw.
Sołtys: Mieczysław Szymik (od 1999 roku)
Wiek miejscowości: pierwsze zapiski pochodzą z 1514 roku
Ciekawostki: mają 7 mniejszości religijnych, a dawniej słynęli z największej liczby barów
 
Krystian Szytenhelm