Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (145) Data wydania: 18.08.09

Spełnić dobry uczynek

W rybnickim „Tesco” odbyła się zbiórka krwi.
– Już jako student oddawałem krew, ale wtedy to ważniejsze było, żeby załatwić sobie wolny dzień. Dzisiaj po prostu chcę pomóc. Dla mojej żony to był większy stres, bo to był pierwszy raz, a bardzo nie lubi widoku krwi – wyznał pracujący za granicą pan Mariusz, który przyjechał do Rybnika na krótki urlop.
 
Choć zdarzyło mu się uczestniczyć w zbiórkach krwi, po raz pierwszy wziął udział w tego typu akcji, odbywającej się w supermarkecie. A mowa o rybnickim „Tesco”. Wspomniana sieć prowadzi kampanię społeczną „Pomóż – Oddaj Krew!”, nad którą patronat objęło Narodowe Centrum Krwi. W drugą sobotę sierpnia w rybnickim sklepie utworzono specjalne stanowisko, w którym pracownice z rybnickiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu pobierały krew. W ciągu dwóch pierwszych godzin, akcję wsparło sześć osób. – To całkiem niezły wynik. Tym bardziej, że latem, gdy dochodzi do wielu wypadków, potrzeba więcej krwi – przyznały pracownice stacji. – Nie wiedzieliśmy o tej akcji. Przyjechaliśmy po prostu na zakupy, ale żona postanowiła oddać krew. Ale ona już taka jest, lubi pomagać – mówił rybniczanin Piotr Marcisz. Sam wahał się, czy pójść w ślady żony. – Nie wiem jak zareaguję. Muszę potem poprowadzić samochód – dzielił się obawami. – Nie było tak strasznie – przekonywała kilka minut później jego żona Małgorzata. I dodała: – jestem bardzo zadowolona, bo już wcześniej chciałam oddać krew, ale nie byłam w wystarczająco dobrej formie i mnie nie zakwalifikowano. Dzisiaj wreszcie się udało. Udało się również przekonać jej męża, by czynnie wsparł akcję. – Mój mąż to chłop nie do zdarcia. Poradzi sobie – komentowała z uśmiechem Małgorzata Marcisz. Oboje uznali za dobry pomysł organizowanie zbiórki krwi w takich miejscach jak supermarkety. – Wybierając się na zakupy, można przy okazji zrobić dobry uczynek – komentował Piotr Marcisz. Listę tych, którzy postanowili w sobotnie przedpołudnie spełnić taki dobry uczynek otworzyła ratowniczka medyczna. W sumie w ciągu czterech godzin, bo tyle trwa akcja, krew oddało 15 osób. Dwójce chętnych trzeba było podziękować, bo akurat tego dnia, nie mogli być dawcami. Zebrano 6 litrów i 750 mililitrów krwi. Pierwsze zbiórki, zorganizowane przez Tesco, odbyły się 13 i 14 czerwca podczas Światowego Dnia Krwiodawcy. Akcje te rozpoczęły kampanię społeczną, która zakłada promocję idei honorowego krwiodawstwa, we wszystkich 300 sklepach sieci oraz organizację do końca października prawie 100 zbiórek krwi.
 
Beata Mońka