Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (150) Data wydania: 22.09.09

Spacerkiem na lekcję przyrody

11 tys. 620 zł – taką dotację Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył na ścieżkę edukacyjną w Leszczynach. Nowa trasa  została otwarta w ubiegłym tygodniu.
10 września w Leszczynach odbyła się uroczystość oddania do użytku ścieżki edukacyjnej „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”. Jak już pisaliśmy, inicjatorem powstania tej trasy o charakterze przyrodniczo–historycznym, jest Krzysztof Kluczniok, wicestarosta rybnicki i  przedstawiciel Ruchu Autonomii Śląska. To już druga po „Dróżce Kopruszka” ścieżka edukacyjna w gminie Czerwionka–Leszczyny, którą współtworzył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
 
Nasz region, nasze życie

– Pomysł ten powstał kilka lat temu. Jako Ruch Autonomii Śląska jesteśmy zainteresowani organizowaniem wszelkich form regionalistycznych. Doszliśmy do wniosku, że rolą stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, jak i samorządowych jest pomoc w tej dziedzinie – tłumaczył licznie przybyłym gościom pod leszczyńskim zameczkiem Kluczniok. Projekt w całości sfinansował WFOŚ, do którego o dofinansowanie wystąpiło rybnickie starostwo. Fundusz chętnie wspiera edukację ekologiczną, tworząc w powiecie rybnickim sieć tras dydaktycznych i turystycznych.
 
Sposób na nudę? Ćwiczenia
 
Na otwarcie przybyło kilkudziesięciu gości. Gospodarzem uroczystości był starosta rybnicki Damian Mrowiec. W otwarciu wzięli udział m.in.: Andrzej Konieczny, wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach, Grzegorz Gryt, wójt Lysek, Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki–Leszczyn, ks. Krzysztof Fulek, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Leszczynach oraz dyrektor rybnickiego muzeum – dr Bogdan Kloch. Obecni byli także nauczyciele– współtwórcy trasy: Beata Zich – biolog z Zespołu Szkół Specjalnych im. W. Sherborne w Czerwionce–Leszczynach oraz Tomasz Zając – historyk z Gimnazjum nr 2. Opracowali oni naukowo trasę ścieżki. Beata Zich w trakcie uroczystości przedstawiła aspekt edukacyjny ścieżki. – Zauważyłam, że uczniowie wykazywali oznaki znudzenia i dlatego, kiedy dano mi możliwość współpracy przy tej ścieżce, zaczęłam się zastanawiać, co zrobić, aby uczniów zaktywizować. Tak powstała koncepcja zeszytu ćwiczeń, który zawiera zadania do rozwiązywania na trasie ścieżki – mówiła nauczycielka biologii.
 
Nie taki człowiek straszny
 
Z kolei Tomasz Zając podkreślił wzajemną zależność środowiska naturalnego i życia człowieka. – Nie da się opowiadać o środowisku naturalnym nie mówiąc o interwencji człowieka. Bardzo często patrzymy na nią przez pryzmat negatywny, ale bycie człowieka w środowisku ma także swoje pozytywne strony. Częściowo poprzez tę ścieżkę chcieliśmy pokazać pozytywną interwencję w środowisko. Pewne miejsca, które mijamy pozostają niezauważone nawet dla dorosłych. Sama historia Leszczyn jest przebogata. Chcemy pokazać ważne punkty miejscowości, wokół których toczyło się kiedyś życie – podkreślał. Po okolicznościowych przemowach ksiądz proboszcz Fulek dokonał poświęcenia ścieżki, zaś osoby odpowiedzialne za jej powstanie przecięły wstęgę. Następnie wicestarosta Kluczniok zaprosił gości na spacer. Po drodze opowiadał o tym, co nieraz miał okazję obserwować i podziwiać, mieszka bowiem właśnie w Leszczynach. Impreza zakończyła się na terenie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, gdzie uczniowie przedstawili gościom specjalnie przygotowany program o tematyce ekologicznej.
 
Roman Cop