4 miliony popłyną do uczniów
Szkoły z całej gminy będą mogły prowadzić dodatkowe kółka zainteresowań.
W przyszłym roku na uczniów czerwioneckich szkół czeka nie lada gratka. W placówkach na terenie gminy zostaną stworzone dodatkowe zajęcia ze wszystkich przedmiotów oraz kółek zainteresowań. Dzięki funduszom europejskim spotykać się będą mogli nawet miłośnicy gry w scrabble.
„Europejski po–ziom” to nowy projekt, który wdrażany będzie w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie całej gminy od 1 stycznia przyszłego roku. Na jego realizację udało się urzędowi pozyskać aż stuprocentowe finansowanie z puli środków unijnych (Program Operacyjny Kapitał Ludzki – środki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego) w kwocie aż 4 milionów złotych. – Chcemy stworzyć równe szanse edukacyjne uczniom, znajdującym się w trudnej sytuacji społecznej, ekonomicznej czy zdrowotnej, poprawę jakości pracy szkoły oraz wzbogacenie programów rozwojowych szkół – wyjaśnia Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik czerwioneckiego magistratu.
Będzie nawet fitness
„Europejski po–ziom” pozwoli gminie na realizację zajęć dydaktyczno-wyrównawczych i specjalistycznych oraz dodatkowych zajęć pozalekcyjnych ukierunkowanych na rozwój kompetencji kluczowych. – Dzięki projektowi w naszych szkołach uruchomione zostaną atrakcyjne formy zajęć wyzwalających aktywność uczniów i zapewniających możliwość rozwijania ich zainteresowań – mówi Piórecka-Nowak. W ramach projektu uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach językowych, matematycznych, fizycznych, ale również teatralnych, plastycznych, fotograficznych, tanecznych, fitnessowych, poświęconych pierwszej pomocy, muzykoterapii.
Ruszy z nowym rokiem
Dyrektorzy szkół już zacierają ręce. – Właśnie otrzymałem tę informację. Cieszą nas dodatkowe fundusze, bo jak wiadomo potrzeby dzieci są coraz większe. Z pewnością przyniesie to wiele korzyści uczniom – przyznaje Aleksander Pyszny, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Dębieńsku. Oprócz wymienionych zajęć przewidziane są również dodatkowe koła dziennikarskie, recytatorskie czy nawet miłośników scrabbli. Projekt to także zajęcia specjalistyczne: logopedyczne, surodopedagogiczne, poświęcone pracy z uczniem słabszym. Program ruszy prawdopodobnie z początkiem następnego roku. – Nasz projekt uzyskał 86 pkt na 100 możliwych, co zapewniło nam wysoką lokatę na liście rankingowej. Aż 4 miliony złotych dofinansowania stanowi największą pulę środków pozyskaną na projekty realizowane przez Wydział Edukacji – mówi Justyna Wącirz z wydziału edukacji UGiM Czerwionka – Leszczyny, dodając: – To nie nasz jedyny sukces: w październiku otrzymaliśmy informację, że projekt „Przedszkolaczek”, który pozwoli uruchomić w gminie nowe oddziały przedszkolne dla dzieci w wieku 3 – 5 lat otrzymał 1 800 000 zł dofinansowania z UE.
Łukasz Żyła