Wystartowali!
Ruszył projekt Starostwa Powiatowego: „Startujemy!”
18 młodych mieszkańców z terenu powiatu rybnickiego zrobi kurs prawa jazdy, a siedmioro nauczy się obsługi komputera z kasą fiskalną. Najlepsze w tym jest to, że zdobędą nowe kwalifikacje za darmo.
– Oj, czasami bardzo przydałoby mi się prawo jazdy i w pracy i prywatnie – zauważa Krzysztof z Czerwionki, który pracuje w budownictwie i jest jedną z 25 osób, które biorą udział w projekcie „Startujemy!”. To pomysł starostwa powiatowego, by pomóc grupie młodych ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym zdobyć nowe kwalifikacje. – Ogłosiliśmy nabór wśród mieszkańców naszego powiatu, liczących od 15 do 25 lat. Wystarczyło się zgłosić, więc ten projekt to też promowanie aktywnych osób, które chcą coś zmienić w swoim życiu – wyjaśnia koordynatorka Sonia Fojcik-Hałacz. – Nasz projekt jest ciekawy, w miarę krótki i konkretny. Powinien wam pomóc w starcie w zawodowe życie. Wielu z was być może nie byłoby stać na ukończenie tych kursów, a tak będzie mogli je dołączyć do swojego CV – podsumował wicestarosta Krzysztof Kluczniok podczas spotkania inaugurującego działania.
Oprócz wspomnianych dwóch szkoleń, uczestnicy ukończą także kurs „Autokreacji”. – Pracuję w budowlance, nie bardzo wiem po co mi taki kurs. Ale może jak przyjdzie szukać innej pracy, to kto wie?… – zastanawia się Krzysztof. – Uczestnicy spotkają się z doradcą zawodowym, ale i stylistą, kosmetologiem i psychologiem. Wszystko po to, by pokazać im ich mocne i słabe strony, by dać im więcej pewności siebie. – Niestety, żyjemy w takich czasach, w których niezmiernie istotne jest to pierwsze wrażenie jakie robimy – komentuje Sabina Ficek, wicedyrektor Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej – Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Praktycznego, które organizuje kurs autokreacji oraz „Obsługa komputera z kasą fiskalną i Internetem, doradca klienta, subiekt”. Pierwszy z nich, zgodnie z harmonogramem, powinien rozpocząć się w poniedziałek. W piątek ruszają zajęcia teoretyczne dla pragnących zdobyć prawo jazdy. Na początku przyszłego roku kursanci będą zdobywać praktyczne umiejętności, o co zadba kadra instruktorów z Ośrodka Szkolenia Kierowców Grzegorza Płonki. Niestety, oblany egzamin oznacza nie tylko stres, ale i koszty. Kursanci za poprawkę będą musieli zapłacić z własnej kieszeni. – Teraz wszystko zależy od was. Na ile sumiennie będziecie uczestniczyć w zajęciach i w jakim stopniu skorzystacie z tych kursów – podsumował Kluczniok. Projekt „Startujemy!” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Potrwa do połowy przyszłego roku.
Beata Mońka