Co czyha w Internecie?
Uczniowie z jejkowickiej podstawówki dowiadywali się o zagrożeniach z sieci internetowej.
– Wszyscy musimy sobie zdać sprawę, że w internecie nie jesteśmy anonimowi – przestrzega Zbigniew Ciałoń, komendant Komisariatu Policji w Gaszowicach. 19 listopada w Szkole Podstawowej w Jejkowicach uczniowie dowiedzieli się od swych nauczycieli oraz policjanta o zagrożeniach płynących z sieci.
– Chcemy, żeby dzieci zrozumiały, jakie zagrożenia czyhają na nich w internecie, ale staramy się również pokazać w jaki sposób należy korzystać np. z telefonów komórkowych. Od wielu lat w naszej szkole istnieje zakaz korzystania z komórek. Jeśli uczeń musi się skontaktować ze swymi rodzicami, może zadzwonić przy nauczycielu lub z sekretariatu – wyjaśnia Iwona Gwóźdź, pedagog szkolny z SP Jejkowice. W spotkaniu z policjantem 19 listopada uczestniczyły klasy od IV do VI. To właśnie w tym wieku dzieci są najbardziej narażone na cyberprzemoc. Skutki bezmyślnego korzystania z telefonów i internetu przestawiała Barbara Kondrat, nauczycielka informatyki. – Pamiętajcie, zrobić zdjęcie swoim kolegom i koleżankom jest bardzo łatwo, ale nie zdajecie sobie sprawy jakie to może przynieść konsekwencje – zwracała się do dzieci.
Ściąganie jest karane
Uczniowie wysłuchali rad policjanta oraz zobaczyli edukacyjne filmy. – Współpracujemy ze szkołą w Jejkowicach od 5 lat, realizując program „Wspólnie można więcej”. Dzisiaj w ramach tego programu chcieliśmy pokazać zagadnienia związane głównie z internetem i telefonami komórkowymi. Dzieci powinny być świadome, że np. nielegalne ściąganie filmów lub gier jest karane. Również zrobienie zdjęcia swojemu koledze dla zabawy w szatni, gdy się przebiera, może przynieść poważne konsekwencje – podkreśla Zbigniew Ciałoń, komendant Komisariatu Policji w Gaszowicach. Policjant zaznacza, że wielki ciężar spoczywa na rodzicach, którzy powinni przestrzegać, ale i dawać pozytywny przykład swym pociechom. – Dużo się dowiedziałem na temat internetu. Wiem, że nie można tyle siedzieć na komputerze, rodzice mi też czasami nie pozwalają – przyznaje ze smutkiem Antoś Goraus z czwartej klasy.
Dziecko w sieci
Kilka porad programu „Dziecko w sieci”, dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu:
– Odkrywaj internet razem z dzieckiem.
– Odkrywaj internet razem z dzieckiem.
Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z internetem.
Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie.
Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w internecie.
– Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci. Dorośli powinni zrozumieć, że dzięki internetowi dzieci mogą nawiązywać przyjaźnie. Jednakże spotykanie się z nieznajomymi poznanymi w Sieci może okazać się bardzo niebezpieczne.
Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych.
Łukasz Żyła