Powrót do normalności
Rybniccy judocy wcielili się w filmowe role, grając w dydaktycznym filmie „Pokonać siebie”.
Już niedługo młodzież z rybnickich szkół będzie mogła oglądać film zatytułowany „Pokonać siebie”. To przykład klasycznego kina dydaktycznego z bardzo mocnym przesłaniem – sport potrafi wyciągać z nałogów i uzależnień
Praca nad filmem trwała półtora roku. A ten zapewne nie powstałby, gdyby nie judocy klubu Polonia Rybnik. To właśnie młodzi sportowcy oraz ich rodzice postanowili zainspirować jego powstanie. – Chcieliśmy zrobić film dla Agaty Kozłowskiej i o Agacie, naszej zawodniczce, której kariera zapowiadała się fenomenalnie. Agata walczyła o start w Mistrzostwach Europy młodzieży, jednak tragiczny wypadek spowodował, że jej walka potoczyła się o inne cele: nie o start na mistrzostwach, ale powrót do normalnego życia. Ona tę walkę wygrała, pokonała swoje słabości i dziś jest w pełni sprawną dziewczyną, która zgodnie z tytułem filmu „pokonała siebie” – mówi Juliusz Kowalczyk, prezes Polonii Rybnik.
„Pokonać siebie” wyreżyserował Bogusław Porwoł, dla którego był to drugi film w karierze (wcześniej zrealizował „Rydwany węgla”). – To dzieło naszego życia. Po raz pierwszy zrealizowaliśmy film fabularny, od razu z tak mocnym przesłaniem. Wiem od wielu osób, że sport potrafi wyciągnąć z nałogów oraz ciężkich życiowych sytuacji – mówi reżyser.
W półtoragodzinnej fabule występują zawodnicy i trenerzy klubu Polonia Rybnik a także spora grupa aktorów amatorów. W sumie około 800 osób. Dydaktyczny film, którego akcja rozgrywa się w środowisku sportowców będzie prezentowany w 10 rybnickich szkołach. – Odkąd pamiętam, nasza dyscyplina nie miała jeszcze takiego filmu. Nie do przecenienia jest jego walor edukacyjny, judo jest przecież szkołą charakterów i myślę, że wielu osobom pomogło odnaleźć właściwą drogę w życiu – przyznał po premierze w Teatrze Ziemi Rybnickiej Józef Wiśniewski, wieloletni prezes Polskiego Związku Judo.„Pokonać siebie” opowiada historie kilku młodych bohaterów, którzy muszą podjąć trudną i żmudną walkę o powrót do normalności: wyrwać się z uzależnienia narkotykami, wyzbyć się przyzwyczajeń kulinarnych i przede wszytskim – główna bohaterka, której pierwowzorem jest Agata Kozłowska stara się powrócić do fizycznej sprawności. Wszyscy tę walkę wygrywają.
(mon)