Wójt pogrozi w Warszawie
Walczą o milionowe podatki z kopalniami.
Ministerstwo gospodarki próbuje przeforsować pomysł likwidacji podatku za budowle w podziemnych wyrobiskach. Dla gmin górniczych oznacza to poważne straty finansowe. Wójt Andrzej Kowalczyk, by zaprotestować w tej sprawie wspólnie ze Stowarzyszeniem Gmin Górniczych, udaje się do Warszawy.
Wyjazd wójta ma się odbyć w poniedziałek 14 grudnia w chwili gdy oddajemy naszą gazetę do druku. Na konferencji prasowej protestować będą przedstawiciele wszystkich gmin, potencjalnie dotkniętych proponowanymi zmianami w prawie. Przypomnijmy, ministerstwo chce przeforsować pomysł, by zlikwidować podatek za budowle w podziemnych wyrobiskach. Dla gmin w naszym regionie, na terenie których trwa eksploatacja węgla, oznacza to utratę łącznie ok. 60 mln zł rocznie. Wśród nich są właśnie Gaszowice.
Obłuda polityków
Tuż obok miejscowości pracuje kopalnia KWK Anna, która fedruje m. in. pod terenem gminy Gaszowice. – Dla nas to są ogromne wpływy do budżetu. Trzeba podkreślić jasno, że nie odpuścimy w tej kwestii ani na krok. Zmian, jakie mają nastąpić, nikt z nami nie konsultuje. Stowarzyszenie Gmin Górniczych podjęło decyzję o zorganizowaniu w tym celu konferencji prasowej. Zamierzam również się tam pojawić – zapowiadał na sesji wójt Kowalczyk. Za męską decyzję, wójta poklepali po plecach rajcowie, lecz zdaniem wielu z nich, z obłudną polityką ciężko jest wygrać. – Wicepremier Pawlak gminom mówi jedno, a ostatnio dla kamer stanowczo się wypowiedział, że likwidacja podatku nastąpi i to jest pewne – wyrzucił zrezygnowany przewodniczący rady Marek Masarczyk.
Próba przepisów
Konflikt o miliony toczy się od lat. W 2001 r. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wyrobiska górnicze, a także obiekty i urządzenia w nim umieszczone nie powinny być obłożone podatkiem od nieruchomości. W podobny sposób rok później stwierdził Sąd Najwyższy, po czym nakazał gminom zwrot wcześniej pobranych z tego tytułu podatków. Gdy jednak w 2003 r. w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych zdefiniowano pojęcie budowli, NSA orzekł inaczej i uznał, że budowle podziemne powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Sprawę jednak oddała do sądu Jastrzębska Spółka Węglowa. NSA w Gliwicach spór oddało do rozstrzygnięcia Trybunałowi Konstytucyjnemu.
Rządowy projekt nowelizacji ustawy prawo geologiczne i górnicze zawiera przepis, zgodnie z którym wyrobiska górnicze wraz ze znajdującą się w nich infrastrukturą nie są budowlami w rozumieniu prawa budowlanego, dla gmin oznacza to, że nie będą mogły w tych przypadkach egzekwować podatku od nieruchomości wobec kopalń.
Łukasz Żyła