Absurdalne historie
W Zespole Szkół nr 3 odbył się konkurs poświęcony czasom PRL-u.
Jakiej muzyki słuchali bikiniarze? Kiedy w handlu pojawił się zwis męski? Kiedy Edward Gierek został I sekretarzem KC? Oto kilka przykładowych pytań jakie padły podczas IV Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o PRL.
Dla pokolenia ich dziadków, rodziców, a nawet starszych kolegów to wydarzenia, które dobrze pamiętają. Dla nich to już część historii, którą znają nie tylko ze szkolnych podręczników. – Zdarza się, że o czasach PRL-u opowiadają rodzice albo nauczyciele. Niektóre historie są tak absurdalne, że aż trudno w nie uwierzyć. Na pewno trudno byłoby coś takiego nawet wymyśleć – zauważyła Karolina Wardas, jedna z uczestniczek konkursu. – Tata mi mówi, że i tak tego nie zrozumiem, bo nie żyłem w tych czasach – dorzucił jej szkolny kolega Łukasz Szymura z I LO w Rybniku. Oboje przyznają, że konkurs wymaga ogromnej wiedzy. – Trzeba znać wiele szczególików, ale ta wiedza na pewno się przyda – podkreślali licealiści. Pierwszy etap konkursu polegał na rozwiązaniu testu. Przystąpiło do niego 35 uczniów z Rybnika, Raciborza, Mikołowa, Żor, Jastrzębia, Rydułtów i Wodzisławia.
Najlepsza piątka zmierzyła się w części ustnej. Niestety, nie udało się rozegrać obu etapów w ustalonym terminie. Tuż po części pisemnej nastąpiła przerwa w dostawie prądu. – Jak za komuny – skwitował absurdalną sytuację Grzegorz Janik, dyrektor Zespołu Szkół nr 3. Finał konkursu przesunięto na inny termin i tym razem wszystko odbyło się zgodnie z planem. A stawka była wysoka. Nagrodą główną był wyjazd do Brukseli ufundowany przez posła do Parlamentu Europejskiego Marka Migalskiego. – Konkurs jest też formą przygotowania się do matury, jak i olimpiady z historii. A wiadomo, że najlepsi olimpijczycy mogą wywalczyć indeksy – podkreślał organizator konkursu Dariusz Kuchta, historyk w ZS nr 3. W finale spotkali się: Karolina Wardas, Łukasz Szymura i Jakub Pokoj z I LO w Rybniku, Krzysztof Podeszwa z II LO w Rybniku oraz Magdalena Leśniewska z II LO w Mikołowie. Przydała się znajomość nie tylko ulubionej muzyki bikiniarzy, czy dat objęcia urzędu I sekretarza przez kolejnych przedstawicieli władzy. Dobrze było też pamiętać słowa, jakie wypowiadał papież podczas pielgrzymek do ojczyzny. Cenne punkty można też było zdobyć znając nazwiska piłkarzy, dzięki którym Polska była trzecią drużyną świata w futbolu. Najlepiej poradził sobie z pytaniami Krzysztof Podeszwa z II LO w Rybniku. Zaledwie jednym punktem przegrała z nim Magdalena Leśniewska z II LO w Mikołowie. Trzecie miejsce wywalczyła Karolina Wardas z I LO w Rybniku.
Beata Mońka