Czy w mieście jest bezpieczniej?
Pożarów mniej, młodocianych przestępców więcej.
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu spotkali się komendanci z całego powiatu. Według danych z rybnickiej policji, liczba wypadków zmniejszyła się.
Najbardziej niepokoi funkcjonariuszy wzrastająca liczba przestępstw z udziałem ludzi młodych. Odpowiedzialni za bezpieczeństwo podsumowali ubiegły rok.
– Statystyki pokazują pewne zmiany, które następują w naszym regionie, jednak ogólnie można powiedzieć, że poziom bezpieczeństwa w naszym regionie wzrasta – mówił na powiatowej sesji młodszy inspektor Paweł Zając, zastępca komendanta Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. Według danych z rybnickiej komendy, liczba przestępstw kryminalnych w 2009 roku wyraźnie spadła. To, co niepokoi stróżów prawa, to wzrastająca liczba przestępstw z udziałem ludzi młodych. Nieletni dokonali w ubiegłym roku 758 zdarzeń kryminalnych. – To przede wszystkim skutek pewnych tendencji, pojawiających się w ciągle rozwijającym się mieście – przedstawiał radnym zastępca komendanta.
Więcej patroli w dzielnicach
Rybniccy policjanci nie mają powodów do narzekań, miasto Rybnik przekazało im na dodatkowe patrole kwotę 50 tys. zł. Z tych środków policjanci zorganizowali ponad 300 patroli. – Warto dodać, że wykorzystanie tej kwoty konsultowane było z przedstawicielami Rady Miasta oraz rad dzielnic – podkreśla insp. Krzysztof Sowula, komendant KMP Rybnik. Czas od uzyskania zgłoszenia do dotarcia na miejsce patrolu na terenach miejskich wyniósł w roku ubiegłym 14 min i 50 sek., zaś na terenach wiejskich było to 17 min i 14 sek.
W Rybniku częściej się trują
Jako raczej spokojny określił ubiegły rok również komendant mł. bryg. Erwin Jaworudzki. – Nie odnotowaliśmy większych pożarów, tych mniejszych było 211, zaś średnich 14. Przede wszystkim było mniej podpaleń traw. Należy też odnotować incydent w Jejkowicach, gdzie sprawcą podpaleń okazał się strażak – przedstawiał komendant. Z kolei do zatruć tlenkiem węgla najczęściej dochodziło w Rybniku, rzadzej, bo zaledwie trzy razy do zatruć doszło na terenie powiatu.
Więcej nietrzeźwych
W roku 2009 znacząco zmniejszyła się liczba wypadków na terenie Rybnika, bo o ponad 7%. Liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym w roku ubiegłym wyniosła 13, zaś w roku 2008 było to 16. Także liczba osób rannych w wypadkach drogowych spadła z 226 do 191 w roku 2009. Policjanci zanotowali jednak wzrost zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców z 131 w roku 2008 do 133 w roku 2009.
Łukasz Żyła