Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (175) Data wydania: 16.03.10

Edukacja regionalna trwa całe życie

„Mały Ślązoczek” to program zajęć dodatkowych z zakresu edukacji regionalnej, w jakich uczestniczą drugoklasiści w Szkole Podstawowej nr 12 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Program ten wzbogaca codzienną praktykę szkolną o elementy wiedzy z geografii, historii, przyrody, literatury, kultury Górnego Śląska.
 
– Regionalizm odgrywa bardzo ważną rolę w edukacji młodego człowieka. Poprzez zajęcia z edukacji regionalnej można ocalić od zapomnienia tradycje, zwyczaje i obyczaje, stroje obowiązujące w danym regionie a przede wszystkim gwarę – podkreśla Teresa Zielonka, która społecznie prowadzi zajęcia dodatkowe z zakresu edukacji regionalnej. W ramach tego przedsięwzięcia w marcu nawiązano współpracę z zespołem regionalnym „Przygoda”, który odwiedził SP 12, by pośpiewać śląskie piosenki oraz zatańczyć regionalne tańce.  Uczestnicy spotkania zwiedzili też szkolną Izbę Pamięci Regionalnej, w której zgromadzono m.in: stare kuchenne meble, monety, naczynia, żelazka z „duszą”, narzędzia rolnicze i  akcesoria górnicze.  Dodatkową atrakcją był kiermasz potraw śląskich.  Nie zabrakło: żurku śląskiego, wodzionki, kołocza z makiem i serem oraz  chleba ze smalcem. Wszystkie potrawy  bezinteresownie przygotowali rodzice uczniów klasy  drugiej. – Rodzice i uczniowie są usatysfakcjonowani tym, że pielęgnowana jest tradycja naszego regionu począwszy od najmłodszych dzieci, angażując w to całą społeczność lokalną. Silny związek człowieka z dziedzictwem regionalnym, otwiera go na dziedzictwo narodowe – podsumowuje Zielonka.
 
I podkreśla, że edukacja regionalna trwa przez całe życie. Jest procesem stałego odkrywania regionu, w którym się żyje. – Dzieci uczą się miłości do kraju poprzez miłość do swej własnej „Małej Ojczyzny”, szacunku do osób starszych i do historii, bo bez nich nie może istnieć żaden naród – podkreśla nauczycielka. opr.
 
(bea)