Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (176) Data wydania: 23.03.10

(Do)wody gospodarności

Źródlana woda w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Orzepowicach.

Ze źródła, znajdującego się pod terenem szpitala w Orzepowicach wypływają nie tylko „kubiki” krystalicznie czystej wody, ale również niebagatalne oszczędności. Szacuje się, że rybnicka placówka jest w stanie dzięki własnemu ujęciu rocznie zaoszczędzić ponad 200 tysięcy złotych.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny już nie musi płacić za średnio 6000 metrów sześciennych zużytej wody miesięcznie przedsiębiorstwu wodociągowemu. Od 12 lutego sam zaopatruje się w wodę pitną, która wypompowywana jest ze źródła głębinowego, znajdującego się gdzieś pod szpitalnymi fundamentami. Woda spełnia wszelkie wymogi jakościowe. – Generalnie można byłoby pić ją bezpośrednio z ujęcia, choć jest ona oczywiście dodatkowo uzdatniana – przekonuje Grzegorz Wawoczny, zastępca dyrektora ds. technicznych WSS. 

O tym, że na tych terenach Rybnika znajdują się złoża wody głębinowej, wiadomo było od dawna. Dobrego gospodarza poznaje się jednak po tym, że potrafi wykorzystać to, czym dysponuje – a to, trzeba przyznać, udało się pracownikom działu technicznego rybnickiego szpitala. W 2008 roku specjalnie powołana w tej sprawie grupa zleciła pierwsze badania geotechniczne. Wykonano próbne odwierty, które wykazały, że pod terenami szpitala tętni żyła wodna, z której można uzyskać około 30 m3 wody na godzinę. Zapotrzebowanie placówki jest przeszło 3 razy mniejsze, a zatem nie grozi, by wody miało braknąć. – Pojawiały się pomysły, by czerpać więcej wody, a następnie próbować ją odsprzedawać. Na razie jednak chcemy przez dłuższy okres czasu obserwować, jak będzie „zachowywało” się źródło, czy jego ciśnienie nie osłabnie – mówi Wawoczny.

Środki pieniężne ma badania terenowe pochodziły ze szpitalnego budżetu. Kiedy się okazało, że wynik badań jest pozytywny, pozostała część inwestycji została sfinansowana przez Urząd Marszałkowski. Zainwestowane pieniądze szybko jednak się zwrócą. Szacuje się, że dzięki posiadaniu studni głębinowej szpital może zaoszczędzić ok. 200 tysięcy złotych rocznie. Oszczędności te są wprawdzie kroplą w morzu potrzeb placówki, ale za to jakże czystą.

Krzysztof Szydłowski