Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (177) Data wydania: 30.03.10

Mama kubki – córka kubeczki

Niezwykła kolekcja mieszkanki Dzimierza.
Niecodzienną kolekcją może pochwalić się mieszkanka miejscowości Małgorzata Surma. Od ponad 10 lat zbiera kubki z różnych miejsc, bakcyla połknęła również jej 4-letnia córka.
 
Na dzień dzisiejszy kolekcja pani Małgosi liczy ponad 200 sztuk. Jak sama mówi, pierwsze dwa egzemplarze kupiła z mężem w podróży poślubnej 13 lat temu na Słowacji. Były na nich umieszczone znaki zodiaku. Nie myślała wtedy, że zacznie zbierać kubki i dorobi się sporej kolekcji. – Mam kubki i filiżanki z różnych miejsc Polski i 2 sztuki z innych krajów. Z Polski  mam m.in.  Kraków, Darłówek, Zakopane, Rzeszów, Sandomierz, Gniezno. Z zagranicy mam kubki ze Słowacji i Chorwacji. Najcenniejsze dla mnie są: kubek z Poznania, który przywiózł mi mój brat po powrocie ze służby wojskowej oraz kubek w kształcie serca, który podarował mi mój mąż. Wszystkie egzemplarze z mojej kolekcji są używane. Codziennie pijemy kawę w innym kubku. Nie ruszam jedynie kubka otrzymanego od brata, bo jest on ręcznie malowany i nie chciałabym go zniszczyć – mówi Małgorzata Surma.
 
Jaka matka, taka córka
 
Okazało się, że córka kolekcjonerki – 4-letnia Justynka wyssała z mlekiem matki talent kolekcjonerski. Jej kolekcja kubeczków liczy około 30 sztuk i stale rośnie. – Kiedy jedziemy gdzieś z małą i są tam kubki, nie ma mowy, żebyśmy jakiegoś nie kupili. Nie pamiętam jak wyglądają wszystkie moje okazy, ale gdy widzę jakiś nowy kubek, to wiem, że takiego jeszcze nie mam. Kiedy patrzę później na niektóre, wracają mi wspomnienia z miejsc, gdzie zostały kupione – tłumaczy kolekcjonerka.
 
Nie tylko kubki
 
Pani Małgorzata na co dzień zajmuje się domem, ale nie próżnuje. Kiedy wprowadziła się do Dzimierza chciała poznać historię nowej miejscowości. W ten sposób powstała kronika, która jest stale uzupełniana. Wypełniają ją relacje, historia i wycinki z gazet, mówiące o wsi i jej mieszkańcach. Zapytana o to, czy zamierza kiedyś wydać kronikę w postaci książkowej, pani Małgorzata odpowiada: Nie mam takich planów. Kronikę tworzę prywatnie, dla własnego użytku.
 
(ska)