Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (177) Data wydania: 30.03.10

Wiosenne porządki? Nie u nas!

Nadeszła wiosna. Wielu z nas przegląda wypchane szafy i zagląda do dawno nieodwiedzanych piwnic. Czas pozbyć się staroci. Nasza dziennikarka, podając się za mieszkankę, zadzwoniła do Urzędu Miasta Rybnika i urzędów poszczególnych gmin z pytaniem, gdzie może oddać stary monitor i pralkę. Mimo, że urzędy mają obowiązek zamieszczać takie informacje na swoich stronach internetowych, pytanie wywołało sporą konsternację wśród urzędników.
Zalega ci na strychu stary sprzęt elektryczny i elektroniczny? Kupiłeś nową lodówkę lub telewizor i nie wiesz, co zrobić ze starym? Pamiętaj, urządzenia działające na prąd lub na baterie są odpadami, których nie można wyrzucać do śmietnika razem z innymi śmieciami. Według znowelizowanej ustawy, za wyrzucenie starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do kosza można dostać nawet do 5 tys. zł grzywny. Dotyczy to nie tylko dużych sprzętów gospodarstwa domowego, ale też świetlówek, a nawet elektrycznych zabawek. – Takie odpady nie recyklingują się, będą rozkładać się setki tysięcy lat. Źle składowane zagrażają glebie i wodom podziemnym, dlatego ważne jest, żeby trafiały do miejsc specjalnie do tego przygotowanych. Ludzie, którzy zostawiają takie śmieci np. w lesie, może  nie mają tego pełnej świadomości, ale szkodzą sobie i innym. Szkodliwe substancje trafiają do gleby, nigdy nie mamy też pewności, czy w danym miejscu nie przebiega miejskie ujęcie wody –  mówi Jacek Bożek, prezes Stowarzyszenia Gaja.
 
Urzędnicy umywają ręce
 
W myśl ustawy z kwietnia 2005 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, urzędy miast i gmin mają obowiązek zamieszczać na swoich stronach internetowych informacje, dotyczące punktów bezpłatnego odbioru zużytego sprzętu na swoim terenie. Jednak jak się przekonaliśmy, wiele gmin naszego powiatu tego nie robi. Urzędy Gminy Lysek i Gaszowic w ogóle nie zamieszczają adresów takich punktów, ponieważ, jak dowiedzieliśmy się od pracownic obu urzędów, zbiórki zużytego sprzętu organizowane są tylko dwukrotnie w ciągu roku. Urzędniczka działu ekologii gaszowickiego urzędu doradziła naszej dziennikarce, żeby zakupiła nowy telewizor i wtedy będzie mogła w sklepie całkowicie bezpłatnie oddać stary. Jeszcze bardziej zaskoczyła nas pracownica działu ochrony środowiska lyseckiego urzędu: – Zbiórka odbywa się dwukrotnie w ciągu roku. Zajmuje się tym firma Eko. W zeszłym roku robiła to bezpłatnie. Od tego roku będą pobierane opłaty – poinformowała nas pani Ewelina Sobecka i po szczegółowe informacje odesłała nas do firmy, zajmującej się wywozem odpadów. – Urzędy chcą zrzucić z siebie odpowiedzialność. Urzędnicy nie widzą w dbaniu o środowisko swojego interesu, a przecież to wspólny interes nas wszystkich. I wspólny obowiązek społeczny – komentuje Jacek Bożek.
 
Informacja ściśle tajna
 
Sporo kłopotów przysporzyło nam odnalezienie informacji o punktach zbiórki na stronach internetowych urzędów w Rybniku, Czerwionce – Leszczynach i Świerklanach. Ku naszemu zaskoczeniu, urzędnikom także odszukanie potrzebnych adresów sprawiło pewien problem. Żeby dotrzeć do pożądanej informacji na stronie Urzędu Miasta Rybnik trzeba trochę pogłówkować. Nie istnieje żadna specjalna zakładka, w wyszukiwarce również nadaremno możemy szukać wpisując hasła „stare AGD” czy „zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny”. Jak poinformowała nas telefonicznie pracownica urzędu, tajnym kodem dostępu jest wpisanie magicznego, nowoczesnego terminu „elektrośmieci” w wyszukiwarce strony. Urzędnicy liczą prawdopodobnie na dużą inwencję twórczą mieszkańców naszego miasta. Jeszcze trudniejsze były jednak poszukiwania na stronie Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny. – Tę informację można znaleźć w dziale „Aktualności” pod datą 28 kwiecień 2009 – poinformował po półgodzinnych poszukiwaniach naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i lokalowej, Krzysztof Kulesa. Gmina Świerkalny zamieściła informację o zbiórkach na stronie Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej.  Tam odpady przyjmuje firma P.P.H.U PC–ECO SYSTEM. Oprócz tego, gmina dwa razy w roku organizuje zbiórki sprzętów, jednak pracownica zakładu na kłopotliwe pytanie o dokładny termin i miejsce zbiórki odpowiedziała „muszę kończyć” i odłożyła słuchawkę. – Postawa pracowników urzędów dziwi. W końcu są oni nie tylko urzędnikami, ale też obywatelami i tak jak innym obywatelom powinno im zależeć na tym, żebyśmy żyli w czystym środowisku – kwituje  Jacek Bożek.
 
Co zrobić z innymi odpadami?
 
Już mniejszy kłopot może sprawić pozbycie się innych odpadów. Przeterminowane lub niewykorzystane leki, igły, strzykawki oraz termometry rtęciowe można oddać do aptek, w których często stoją specjalne pojemniki na tego typu odpady. Zużyte baterie także należy wrzucać do specjalnych pojemników,  które możemy znaleźć w niektórych sklepach, szkołach, urzędach oraz zakładach fotograficznych. Stare opony ma obowiązek przyjąć zakład wulkanizacyjny, ale tylko wtedy gdy wymieniamy je na nowe. Jeśli chcemy pozbyć się gruzu lub ziemi z wykopów, warto przeglądać ogłoszenia w prasie i internecie, bo często firmy budowlane nieodpłatnie przyjmują tego typu odpady.
 
Mamy rady na odpady!

Podajemy adresy punktów, gdzie można bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny:
 
Rybnik
1. Stały Punkt Zbierania: ul. Przemysłowa 35, czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 6.00 do 15.00.
2. Punkty czasowe:
- ul. Chabrowa 21 (parking) – każda 1 sobota miesiąca nieparzystego
- ul. Broniewskiego 23 (parking) – każda 2 sobota miesiąca nieparzystego
- ul. Górnośląska  (parking) –  każda 3 sobota miesiąca nieparzystego
- ul. Mościckiego 15 (parking)  –  każda 4 sobota miesiąca nieparzystego
- oś. Południe 37 (parking) – każda 1 sobota miesiąca parzystego
- ul. Kupiecka (parking) – każda 2 sobota miesiąca parzystego
- ul. Hotelowa 12  (parking) – każda 3 sobota miesiąca parzystego
- róg ul. Podmiejskiej i ul. Maksymiliana – każda 4 sobota miesiąca parzystego
Wszystkie punkty czasowe są czynne w godzinach od 9.00 do 14.00 (oprócz dni świątecznych).
 
Czerwionka–Leszczyny
- Jeronimo Martins Dystrybucja S.A. – Czerwionka – Leszczyny, ul. Parkowa 2 (tylko zużyte urządzenia, zawierające freony np. lodówki)
- Apteka Maria Szulc i Beata Szulc–Kędzior –  Czerwionka – Leszczyny,  ul. Odrodzenia 43, (przyjmuje przyrządy medyczne z wyjątkiem wszczepialnych i skażonych produktów)
- Apteka „DUOS” – Czerwionka – Leszczyny, ul. Ks. Pojdy 35 B,  Czerwionka – Leszczyny, ul. 3 Maja 23  (urządzenia do wykrywania, zapobiegania, monitorowania, leczenia, łagodzenia przebiegu choroby, urazów lub niepełnosprawności)
- Firma ELPORT II Henryk Janczak –  Czerwionka – Leszczyny, plac Matejki 1 (tylko świetlówki liniowe i kompaktowe)
- Firma P.H.U. „AVI–GEN” Elektronika – Przegędza, ul. Polna 3 b (odbiór sprzętu z branży komputerowo-elektronicznej)
- Apteka „Św. Damiana” – Czerwionka – Leszczyny, ul. Kochanowskiego 30,  Przegędza, ul. Mikołowska 97 (tylko ciśnieniomierze, glukometry, termometry elektroniczne)
- Zarząd Dróg i Służby Komunalne – Czerwionka – Leszczyny, ul Polna 6 (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny)
- PPHU Zimex Grzegorz Zimończyk –  Czerwionka – Leszczyny, ul. Kosynierów 3 (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny)
- Apotefarm Sp. z o.o. – Czerwionka – Leszczyny, ul. Dr Rostka 2, ul. Jana Pawła II 8a i 8b, ul. Jesionka 37 (zużyty sprzęt)
 
Świerklany
Odpady wielkogabarytowe (te które nie mieszczą się w pojemnikach) i zużyte urządzenia zbierane są  2 razy w ciągu roku we wcześniej podanych terminach.
 
Na terenie gminy utylizacją urządzeń elektrycznych i elektronicznych zajmuje się też P.P.H.U PC–ECO SYSTEM, ul. Spacerowa 11, Świerklany.
 
Gaszowice
Zbiórki są organizowane dwa razy w ciągu roku przy Urzędzie Gminy w okolicach maja i października. Szczegółowe informacje podawane są na stronie internetowej i w informatorze gminnym przed terminem planowanej zbiórki.
 
Lyski
Zbiórki organizowane są dwa razy w ciągu roku (pierwsza do końca kwietnia, druga do końca października). Należy zgłosić wcześniej sołtysowi ilość sprzętu do odbioru i w wyznaczonym terminie wystawić go przed dom. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej i w informatorze gminnym przed terminem planowanej zbiórki.
 
(bm)